Ostatnie dni głosowania na lekturę Narodowego Czytania

Jeszcze tylko do północy w środę można głosować na lekturę Narodowego Czytania; w 2017 r. wybierać można spośród: „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, „Pamiątek Soplicy” Henryka Rzewuskiego „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego i „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Które dzieło zyskało najwięcej głosów, okaże się 21 lutego w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Prezydent Andrzej Duda ogłosi wtedy, który utwór został wybrany do Narodowego Czytania 2017.

Głos można oddać przez ankietę zamieszczoną na stronie Prezydent.pl: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/wybierz-lekture-na-2017-rok oraz na kontach Kancelarii Prezydenta w serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter). Zagłosować można też wysyłając e-mail na adres: narodoweczytanie@prezydent.pl (wybrany tytuł należy umieścić w temacie wiadomości).

Narodowe Czytanie zwycięskiego utworu zostanie zainaugurowane przez parę prezydencką w pierwszy weekend września.

Zachęcając do wzięcia udziału w głosowaniu prezydent Andrzej Duda podkreśla, że proponowane utwory łączy „istotna dla nas, Polaków, tematyka, doskonała polszczyzna, a przede wszystkim znaczenie dla kształtowania narodowej tożsamości”.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 r. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry (2013 r.), Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014 r.) i „Lalkę” Bolesława Prusa (2015 r.). W 2016 r. lekturą Narodowego Czytania było „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

PAP/RIRM

drukuj