fot. Dawid Bagiński

Min. P. Gliński: Chcemy wprowadzić darmowe bilety do muzeów dla młodzieży i seniorów

Chcemy np. wprowadzić darmowe bilety do narodowych instytucji kultury i muzeów, dla młodzieży i dla osób starszych – przekazał w wywiadzie dla i.pl minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. W jego ocenie, trzeba uporządkować i wzmocnić system promocji polskiej kultury za granicą.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskazał w opublikowanym w dzisiejszym wywiadzie dla portalu i.pl, że w przypadku trzeciej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości „chcemy powołać Narodową Agencję Rewitalizacji Dziedzictwa, czyli dopełnić systemowej zmiany w obszarze odbudowy i ochrony zabytków”. Zauważył, że przez dwie kadencje PiS „zwiększyliśmy kilkukrotnie finansowanie programu ochrony zabytków”.

Agencja – jego zdaniem – ma dopełnić system wsparcia państwa dla odnowy i odbudowy zabytków, które są „są najważniejszymi materialnymi pamiątkami naszej historii i ważnym źródłem naszej tożsamości – ale także potężnym kołem zamachowym polskiej gospodarki”.

„Chcemy np. wprowadzić darmowe bilety do narodowych instytucji kultury i muzeów, dla młodzieży i dla osób starszych. Ponadto na pewno trzeba uporządkować i wzmocnić system promocji polskiej kultury za granicą – tu również mamy przygotowane rozwiązania” – zapowiedział minister kultury.

Odnosząc się do dalszego pełnienia swojej funkcji w przypadku trzeciej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości, prof. Piotr Gliński zaznaczył, że wszelkie decyzje, w tym personalne, będą podejmowane po wyborach.

„Na pewno w kulturze jest jeszcze parę rzeczy do zrobienia. Mam doświadczenie i przygotowanie, aby kontynuować tę misję. Ale jest za wcześnie, żeby w ogóle cokolwiek mówić. Nie dzielmy skóry na niedźwiedziu. Najpierw musimy wygrać wybory, a później będziemy podejmować poważne decyzje dotyczące tego, jak ma wyglądać dalej zarządzanie i reformowanie Polski” – stwierdził szef MKiDN.

PAP

drukuj