fot. PAP/Paweł Supernak

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i kapsuły czasu w nowej siedzibie Instytutu Pileckiego

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński, wziął udział w uroczystości murowania kamienia węgielnego i kapsuły czasu w fundamenty nowej siedziby Instytutu Pileckiego. Nowa siedziba Instytutu będzie się mieścić przy ulicy Siennej w Warszawie.

Wicepremier prof. Piotr Gliński powiedział, że od niemal sześciu lat Instytut Pileckiego prowadzi szeroką działalność naukową, edukacyjną, archiwalną i wystawienniczą. Placówka dokumentuje zbrodnie terroru nazistowskiego i komunistycznego.

Dzięki aktywności Instytutu Pileckiego nazwiska Aleksandra Ładosia czy Rafała Lemkina przedostały się, mam nadzieję, do powszechnej świadomości historycznej i debaty publicznej w Polsce. Były to nazwiska zapomniane. Przypomnę, że lista Ładosia to polscy dyplomaci, którzy w czasie wojny ratowali naszych żydowskich współbraci. Ok. 10 tys. ludzi najprawdopodobniej mogło być uratowanych. Rafał Lemkin to twórca pojęcia ludobójstwa. Tego pojęcia nie było przed II wojną światową” – wskazał prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę, że dzisiejsza uroczystość przybliża nas do chwili, gdy działania Instytutu Pileckiego będą mogły być jeszcze lepiej prezentowane polskiemu społeczeństwu.

– Dzisiejsza uroczystość przybliża nas do chwili, gdy działania Instytutu Pileckiego będą mogły być jeszcze lepiej prezentowane polskiemu społeczeństwu. Wmurowując ten kamień węgielny i kapsułę czasu, wierzę, że to miejsce na stałe wpisze się w mapę najważniejszych ośrodków refleksji nad historią Polski i Europy XX wieku – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że Instytut podejmuje też wyzwania współczesności. Prof. Piotr Gliński zauważył, iż podmiot ma najprawdopodobniej największą dokumentację świadectw zbrodni na Ukrainie.

Instytut Pileckiego działa za granicą poprzez oddziały w Berlinie i Szwajcarii. Wicepremier Gliński dodał, że organizowany jest także oddział w Nowym Jorku.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl