Dania: kierowcy ciężarówek blokują drogi w proteście przeciwko opłacie klimatycznej

Duńscy kierowcy ciężarówek rozpoczęli dziś rano blokadę dróg oraz wjazdów na autostrady w proteście przeciwko planom wprowadzenia opłaty klimatycznej od przejechanych kilometrów.

Według komunikatu policji demonstracje mają miejsce w całym kraju.

„Sytuacja szybko zmienia się, trudno jest informować kierowców o utrudnieniach” – napisała duńska policja w komunikacie na Twitterze.

Jak podała telewizja TV2, największe kilkukilometrowe korki tworzą się w okolicach Aalborga w północnej Jutlandii.

Według rządu Danii opłata klimatyczna będzie wprowadzana stopniowo od 2025 roku i ma być naliczana od przejechanych kilometrów. Stawki mają być wyższe w przypadku ciężarówek na benzynę oraz z silnikiem diesla. Ma to skłonić ich właścicieli do przejścia na pojazdy bezemisyjne.

Protestujący to głównie właściciele niewielkich firm przewozowych, którzy obawiają się wzrostu kosztów transportu oraz utraty pracy. Twierdzą, iż elektryczne ciężarówki są zbyt drogie oraz wciąż niedoskonałe.

Do akcji protestacyjnej w ramach solidarności dołączyli również rybacy. Firmy przewozowe ostrzegały, że z powodu blokad nie będą przewozić ryb.

Minister ds. podatków, Jeppe Bruus, oświadczył, że rząd nie wycofa się ze swoich planów.

„Opłata ma przyczynić się do zielonej transformacji. Obowiązywać będzie także zagranicznych przewoźników” – podkreślił Jeppe Bruus w telewizji TV2.

Rząd w Kopenhadze postawił za cel ograniczenie emisje CO2 o 70 proc. do 2030 roku.

Pierwszy protest odbył się na początku kwietnia i polegał na zaparkowaniu 150 ciężarówek w Kopenhadze przed siedzibą duńskiego rządu i parlamentu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl