fot. pixabay.com

Min. A. Moskwa o finansowaniu pierwszej elektrowni atomowej w Polsce: Domykamy rozmowy finansowe z Amerykanami

Minister klimatu, Anna Moskwa, poinformowała, że rząd jest na końcowym etapie rozmów z Amerykanami ws. finansowania pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Nasz kraj jest też w ostatniej fazie konsultacji dotyczących decyzji środowiskowej.

Szefowa resortu środowiska wskazała na antenie Radia Maryja, że niedawno zakończono konsultacje z Niemcami, które zakończyły się podpisaniem protokołu. Teraz prowadzone są rozmowy z Austrią, a po ich zakończeniu możliwe będzie wydanie decyzji środowiskowej.

Minister Anna Moskwa wyraziła nadzieję, że niebawem podpisana zostanie również umowa z wykonawcą.

– Projekt nie tylko realizowany zgodnie z harmonogramem, ale nawet przed tym harmonogramem. Przede wszystkim o tej cenie energii z atomu decyduje koszt pieniądza, czyli jeden z kluczowych kosztów przy dużej inwestycji. Ważne jest, żeby jak najwięcej środków krajowych było przeznaczonych na finansowanie tej inwestycji. Dotychczas na tych etapach realizacji były to wyłącznie środki krajowe i mamy taki plan, żeby jak najdłużej finansować ze środków krajowych. Elementem oferty amerykańskiej jest też element finansowy. Jesteśmy w trakcie, domykamy rozmowy finansowe z Amerykanami, żeby dobre warunki finansowania wpłynęli nam potem na niską cenę energii – powiedziała minister Anna Moskwa.

Dla pierwszej lokalizacji pod elektrownię jądrową rząd wybrał amerykańską technologię Westinghouse. Minister klimatu podkreśliła, że inwestycja, która powstanie na Pomorzu, zapewni stabilne dostawy energii, a cena produkowanego w niej prądu będzie konkurencyjna.

Budowa pierwszego bloku elektrowni ma się rozpocząć w 2026 r., a oddanie go do użytku przewidziane jest na 2033 rok.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl