Białoruś gotowa na kontrolę KE w budowanej elektrowni atomowej

Białoruś wyraża gotowość do przeprowadzenia w budowanej pod Ostrowcem elektrowni atomowej tzw. partnerskiej kontroli Komisji Europejskiej – poinformowała dziś przedstawicielka białoruskiego ministerstwa energetyki Lilija Duliniec.

Białoruś jest gotowa do tzw. partnerskiej kontroli ze strony Komisji Europejskiej – powiedziała agencji Interfax-Zachód L. Duliniec, wicedyrektor departamentu energetyki jądrowej w ministerstwie.

Przypomniała, że Białoruś planuje przekazać KE we wrześniu raport narodowy w sprawie stress testów. Obecnie nad raportem pracuje specjalna międzyresortowa komisja robocza, powołana przez premiera Andreja Kabiakoua na początku maja.

– Co się tyczy dalszej analizy wyników stress testów, raportu narodowego, obecnie trwają rozmowy z Komisją Europejską, jak powinno to wyglądać w praktyce – oświadczyła Lilija Duliniec.

Podkreśliła, że testy odpornościowe zostały w ubiegłym roku przeprowadzone „zgodnie z metodologią europejską”, a treść raportu narodowego zostanie upubliczniona.

Elektrownia atomowa pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim, budowana przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwszy blok ma być wprowadzony do eksploatacji do końca 2019 r. Załadunek paliwa do pierwszego reaktora jest planowany na I kwartał 2019 r.

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa. Wilno zarzuca Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni, która powstaje w odległości zaledwie 40 km od litewskiej stolicy.

W czerwcu litewski parlament przyjął ustawę, która głosi, że budowana pod Ostrowcem elektrownia zagraża bezpieczeństwu narodowemu Litwy, środowisku i zdrowiu społeczeństwa.

Strona białoruska uważa, że zarzuty Litwy są efektem celowego „upolitycznienia” sprawy białoruskiej elektrowni atomowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl