fot. PAP

Petycja PiS do UE ws. marginalizowania woj. podlaskiego

Posłowie i parlamentarzyści PiS uważają, że województwo podlaskie jest marginalizowane i otrzymuje zbyt mało unijnych środków na rozwój. Wczoraj rozpoczęto zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie skierowaną do Komisji Europejskiej.

W petycji napisano, że oczekują „interwencji” instytucji unijnych w sprawie podziału funduszy strukturalnych oraz przeciwdziałania dyskryminacji najbiedniejszych regionów.

Jan Dobrzyński kandydat PiS na prezydenta Białegostoku, jeden z inicjatorów akcji powiedział, że w tej perspektywie finansowej z funduszy strukturalnych na jednego mieszkańca województwa podlaskiego przypadło ponad 7,6 tys. zł a to o ponad 500 zł mniej niż przypada na przeciętnego Polaka. Dodał, że ten podział jest niesprawiedliwy i powinien być zmieniony tak, aby zwiększyć te środki w regionie do średniej krajowej.

Województwo podlaskie jest jednym z najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. Otrzymuje ono jednak zbyt mało pieniędzy na rozwój, aby mogło mieć szansę w najbliższym czasie dogonić przeciętne regiony Europy Zachodniej. Pora powrócić do zasad, które przyświecały Prawu i Sprawiedliwości w przygotowywaniu programów operacyjnych na lata 2007-2013. Kierowali się wówczas koncepcją zrównoważonego rozwoju, w której szczególnie wspierane były najsłabsze województwa – tłumaczy Jan Dobrzyński.

Politycy będą przez dwa miesiące jeździć po całym regionie i zbierać podpisy.

      RIRM

drukuj