Homo Homini: PO poniżej 20 proc. poparcia

Jeszcze nigdy PO nie spadła tak nisko w sondażach wyborczych. Chce  na nią głosować 19 proc. Polaków – wynika z sondażu IBRiS Homo Homini dla jednego z dzienników. Na PiS swój głos chce oddać 29 proc. respondentów.

Na poprawę stosunku Polaków do partii rządzącej nie wpłynęła korzystnie także rekonstrukcja rządu. 73 proc. deklaruje, że rekonstrukcja nie wpłynie na ich zaufanie do gabinetu PO-PSL. Rządowi po zmianach bardziej ufa 6 proc., mniejsze zaufanie ma 14 proc. respondentów, 7 proc. odpowiedziało, że „trudno powiedzieć”.

Te wyniki sondażowe są odzwierciedleniem pewnego trendu spadkowego, na niekorzyść PO, pomimo szeroko nagłaśnianej rekonstrukcji rządu – mówi prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog.

– Trzeba powiedzieć, że ten wyniki pokazuje (ponieważ potwierdza też pewien trend) systematyczny spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej. Rzeczywiście w tym momencie już doszło do takiej magicznej granicy. Poparcie spadło poniżej granicy 20 procent. Ciekawe jest też to, że te badania zostały zrobione już po rekonstrukcji rządu, czyli efekt wzmocnienia poparcia, którego się spodziewano w Platformie, którego może spodziewał się pan premier Tusk, nie nastąpił. Nie nastąpił mimo zainteresowania tą sprawą mediów głównego nurtu i nagłośniania rekonstrukcji – zauważa socjolog.

Co więcej, wszystko wskazuje na to, że spadek poparcia dla PO i rządu, nie zostanie w najbliższym czasie zahamowany – przewiduje profesor.

– Mamy sytuację, rzeczywiście zmniejszającego się poparcia dla partii rządzącej. Tam jest prawdopodobnie taki trend, który się jeszcze nie zatrzyma. Przypuszczam, że przy Platformie zostanie tylko ten najbardziej wierny, żelazny elektorat. Niestety jest też tak, że obserwujemy wzrastające poparcie dla SLD. Mimo, że bardzo dobry wynik zanotował PiS (…), nie umożliwiałby on jeszcze sformowania w przyszłości rządu, gdyby te trendy się utrzymały. Ale przypuszczam, że poparcie dla PO będzie jeszcze bardziej spadać – powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski.

Jutro o godz. 13:00 zbiera się rząd w częściowo nowym składzie; wcześniej prezydent Bronisław Komorowski dokona zmian w Radzie Ministrów, powołując szefów 5 resortów.

RIRM 

drukuj