fot. twitter/Sejm

Wniosek posłów PiS o ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych

Do Sejmu trafił wniosek o ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych – informuje dziś „Nasz Dziennik”. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy przygotowali projekt, proponują, by święto było obchodzone 19 października. Tego dnia w 1984 r. Służby Bezpieczeństwa PRL porwały bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

Wnioskodawca projektu, poseł PiS Andrzej Melak, tłumaczył, dlaczego właśnie data związana z tą postacią miałaby stanowić symboliczne wspomnienie wszystkich Kapłanów Niezłomnych.

– Na przestrzeni wieków tysiące polskich kapłanów poświęciło życie w obronie polskości i wiary chrześcijańskiej. I na pewno dziesiątki, a może setki czy nawet tysiące zasługiwałoby, żeby to był ich dzień – data śmierci, czy urodzenia – ale taką najbliższą, najbardziej nośną datą i nam współczesną jest data śmierci i porwania ks. Jerzego Popiełuszki. W okresie, kiedy rządzili komuniści, gdy rządził Jaruzelski, ta zbrodnia odbiła się szerokim echem zarówno w kraju, jak i w całym cywilizowanym świecie – podkreślił Andrzej Melak.

Wśród Niezłomnych Kapłanów wnioskodawcy projektu wskazują m.in. na św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, ks. Ignacego Skorupkę czy św. Andrzeja Bobolę oraz księży, którzy od początku okupacji niemieckiej oddali życie w służbie Bogu i Ojczyźnie.

RIRM

drukuj