Premier Morawiecki uda się w czwartek do Brukseli na spotkanie z szefem i wiceszefem KE

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem oraz z wiceprzewodniczącym Fransem Timmermansem. Tematami rozmów będą kwestie praworządności oraz reform systemu sądownictwa w Polsce.

Premier będzie bronił dotychczasowego stanowiska naszego kraju – podkreśliła rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

 – Praworządność w Polsce – w naszej ocenie – była i jest przestrzegana. W związku z czym nie zgadzamy się z zarzutami, że jest zagrożona – wskazała Joanna Kopcińska.

Podczas rozmów premier Polski przekaże europejskim politykom tzw. białą księgę – dodała.

 – Ta księga to wyjaśnienia, dlaczego suwerenne państwo polskie przeprowadziło szeroko pojętą reformę sądownictwa. Chcemy, aby na podstawie tzw. białej księgi, czyli zapisów wyjaśniających, wszyscy Ci, którzy chcą rozmawiać na temat naszej praworządności, na temat wprowadzanych w obrębie naszych granic zmian, do których mamy prawo, wyrobili sobie swoją opinię – wskazała rzecznik.

Politycy omówią także inne tematy istotne dla obu stron.

 – Temat spójności, temat bezpieczeństwa, o którym wspomniałam, czy chociaż temat budżetu unijnego na kolejne lata. (…) Jak również tematy dotyczące migrantów, uchodźców. Polska jest krajem bardzo dobrze ocenianym przez osoby, które tę pomoc organizują na miejscu – powiedziała Joanna Kopcińska.

Rzecznik rządu poinformowała, że „biała księga” zostanie wkrótce przekazana mediom.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj