A. Macierewicz nt. swojej obecności w rządzie M. Morawieckiego: Poczekajmy na zaprzysiężenie

Poczekajmy na ogłoszenie składu rządu Mateusza Morawieckiego i jego zaprzysiężenie – powiedział w poniedziałek rano szef MON Antoni Macierewicz, pytany czy znajdzie się w składzie nowego gabinetu.

Według nieoficjalnych informacji PAP, w poniedziałek w godzinach popołudniowych zaplanowano powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę rządu desygnowanego na premiera Mateusza Morawieckiego.

Pytany o to w poniedziałek rano w radiowych Sygnałach Dnia Antoni Macierewicz odpowiedział: „Bardzo się cieszę z tej informacji. Jeżeli jest rzeczywiście sprawdzona, zweryfikowana i jeżeli zamieni się w ciało, bo na razie to jest słowo. Będę oczekiwał z zainteresowaniem na ten moment”.

Dodał, że w tej sprawie „nie ma żadnej informacji, którą mógłby przekazać publicznie”.

Dopytywany, czy znajdzie się w rządzie Mateusza Morawieckiego, odparł: „Poczekajmy na ogłoszenie składu rządu i jego zaprzysiężenie”.

W piątek prezydent przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Według nieoficjalnych informacji PAP po uroczystości w Pałacu Prezydenckim odbyła się „długa rozmowa” prezydenta Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego. Rozmowa dotyczyła możliwych zmian na stanowiskach ministrów oraz współpracy Kancelarii Prezydenta RP z nowym gabinetem.

Źródła PAP w Kancelarii Prezydenta informują, że szef gabinetu prezydenta otrzymał propozycję objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych w rządzie Morawieckiego. Rozmowy mają być kontynuowane, najprawdopodobniej w poniedziałek.

Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od przyjęcia dymisji poprzedniego gabinetu i odbiera przysięgę od członków nowo powołanego rządu. Po powołaniu nowy premier ma dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania Rady Ministrów (expose) z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Głosowanie nad wotum zaufania wobec rządu Morawieckiego, dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju ma się odbyć we wtorek.

W czwartek premier Beata Szydło złożyła komitetowi politycznemu PiS rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji, została ona przyjęta; komitet wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Mateusza Morawieckiego. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Beata Szydło ma zostać wicepremierem, a reszta zmian w rządzie ma nastąpić w styczniu.

PAP/RIRM

drukuj