fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

P. Jaki dla „Naszego Dziennika”: Nie zamierzamy tworzyć represyjnego systemu, tylko system skuteczny

Nie zamierzamy tworzyć represyjnego systemu, tylko system skuteczny – mówi w rozmowie z poniedziałkowym „Naszym Dziennikiem” wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Dodał, że jeśli mówimy o karach, to one muszą być sprawiedliwe i mieć charakter prewencyjny.

„Jeśli mówimy o karach, to one muszą być sprawiedliwe i mieć charakter prewencyjny. Kara sprawiedliwa, czyli proporcjonalna do popełnionego czynu. Prewencyjna, czyli na tyle ostra, żeby odstraszyła innych przestępców. Jeżeli tego nie będzie, to przestępczość będzie się rozwijać” – ocenił wiceminister.

Jako przykład bolączek wymiaru sprawiedliwości wskazał pobłażliwość dla przestępstw finansowych i przestępstw VAT-owskich.

„Przez wiele lat państwo było pobłażliwe wobec takich przestępstw, więc coraz więcej grup zaczęło się nimi parać, stały się one powszechne. I nie były dziełem przypadku, że np. członkowie gangu pruszkowskiego po wyjściu z więzienia przestali zajmować się haraczami, wymuszeniami, a zaczęli zajmować się organizowaniem karuzel VAT-owskich” – stwierdził.

Wiceminister sprawiedliwości powiedział, że „nawet Sąd Najwyższy uznał swego czasu, iż za przestępstwa VAT-owskie należy karać nie na podstawie kodeksu karnego, ale na podstawie łagodniejszego kodeksu karnego skarbowego. Z taką polityka zerwaliśmy i efekty tego widać w postaci skuteczniejszego zwalczania tego rodzaju przestępstw”.

Nasz Dziennik/PAP/RIRM

drukuj