cbsp.policja.pl

PK i CBŚP: zatrzymano osiem osób podejrzanych o wyłudzenie VAT

Policjanci z CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zatrzymali osiem osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem VAT w obrocie olejem rzepakowym, kawą i artykułami chemicznymi – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa i Centralne Biuro Śledcze Policji.

Jak zaznaczyła rzeczniczka CBŚP nadkomisarz Iwona Jurkiewicz, to kolejne działania dotyczące tej grupy.

„Pierwsze działania były przeprowadzone jeszcze w październiku 2016 roku. Od tego czasu policjanci przeszukali kilkadziesiąt siedzib firm na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego” – tłumaczyła policjantka, która dodała, że podczas przeszukań „zabezpieczono dokumentację dotyczącą handlu i transportu różnego rodzaju towaru, którą poddawano dokładnej analizie”.

Według śledczych grupa mogła działać od 2015 do 2016 roku.

„Podmioty gospodarcze, które reprezentowane były przez podejrzanych, nie odprowadzały należności wobec Skarbu Państwa z tytułu wewnątrzwspólnotowego handlu olejem rzepakowym, kawą i artykułami chemicznymi. Jak ustalono, handel towarem pomiędzy firmami biorącymi udział w przestępczym procederze w znacznej części był fikcyjny i pozorowany oraz nie był zgodny z wystawianymi dokumentami w postaci faktur VAT, CMR i innymi” – podała nadkomisarz.

Według wstępnych szacunków śledczych, działalność grupy mogła narazić Skarb Państwa na uszczuplenia w wysokości co najmniej 38 milionów złotych.

Do kolejnych zatrzymań doszło kilka dni temu w woj. śląskim, świętokrzyskim i małopolskim. Podczas akcji zatrzymano osiem osób, które zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

„Prokurator przedstawił wszystkim zatrzymanym zarzuty popełnienia w ramach zorganizowanej grupy przestępczej czynów karnoskarbowych oraz prania brudnych pieniędzy” – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Decyzją sądu jeden z podejrzanych został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

„Pozostali podejrzani zostali objęci przez prokuratora środkami zapobiegawczymi w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju” – dodała prokurator.

Za zarzucane im czyny może grozić do 10 lat więzienia.

„Sprawa jest rozwojowa. Niewykluczone są kolejne zatrzymania” – podkreślili śledczy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl