fot. flickr.com

Hiszpańska prasa: KE przygotowała projekt nowej polityki migracyjnej odchodzący od przymusowej relokacji uchodźców

Komisja Europejska przygotowała projekt nowej polityki migracyjnej, który odchodzi od przymusowej relokacji uchodźców. Do dokumentu dotarł hiszpański dziennik „El Paris” – informuje „Rzeczpospolita”.

Bruksela proponuje radykalne uszczelnienie granic zewnętrznych UE. Chce też usprawnić ekstradycję nielegalnych migrantów, którzy przedostali się do Europy.

To dwa podstawowe postulaty, które Polska zgłaszała od pięciu lat. Komisja wciąż opowiada się za solidarnością w obliczu fali migracji, ale bez narzucania obowiązkowej relokacji. W zamian państwa Wspólnoty będą mogły m.in. wysłać straż graniczną do kraju, który będzie w potrzebie.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska podkreśla, że jeżeli plan KE zostanie potwierdzony, będzie to sukces Polski.

– Polska od wielu lat zgłaszała postulaty związane z uszczelnieniem granic zewnętrznych i z szybkim odsyłaniem nielegalnych migrantów. Jeśli potwierdzą się doniesienia związane z ową polityką migracyjną, to byłoby to uznanie polskiego głosu w polityce migracyjnej. W związku z tym, że obserwujemy narastającą falę migracji obecnie, szczególnie z kierunku południowego, również Komisja Europejska zauważa konieczność uszczelnienia granic zewnętrznych Unii Europejskiej. To jest podstawa – wskazuje Jadwiga Wiśniewska.  

Projekt KE ws. nowej polityki migracyjnej, do którego dotarła hiszpańska prasa, wymaga jednomyślnego poparcia wszystkich 27 państw Wspólnoty.

Obecnie Hiszpania, Włochy, Grecja i Malta wciąż opowiadają się za rozdzielaniem migrantów między wszystkie kraje Unii Europejskiej.

MD/RIRM

drukuj