fot. PAP/Paweł Supernak

Szczyt UE: Przywódcy krajów przyjęli tzw. agendę strategiczną

Na szczycie Unii Europejskiej przywódcy krajów przyjęli tzw. agendę strategiczną, czyli wytyczne dla nowej Komisji Europejskiej i innych unijnych instytucji na kolejnych pięć lat.

W dokumencie ujęto kluczowe dla Polski tematy. Nasz wkład do tej agendy był jednym z najbardziej detalicznych wśród wszystkich krajów członkowskich – powiedział dziś w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Znalazło się w niej m.in. pogłębianie wspólnego rynku – ze szczególnym uwzględnieniem swobody świadczenia usług.

– Tak, żeby nasze firmy transportowe czy budowalne nie były więcej dyskryminowane względem różnych rozwiązań na poziomie unijnym. Ale ujęliśmy również sprawiedliwą transformację ekologiczną, czyli to wszystko, o czym wczoraj dyskutowaliśmy kilka godzin i o czym mówiłem, że my chcemy najpierw bardzo szczegółowych rozwiązań, zanim przyjmiemy na siebie dodatkowe cele klimatyczne. Ale w tzw. agendzie strategicznej są również kwestie migracyjne, ujęte z resztą w taki sposób, jak niemal równo rok temu na Radzie Europejskiej zostało to przyjęte, czyli musi być konsensus wszystkich państw, żeby dokonywać jakiejkolwiek zmiany. Nie ma możliwości przymusowych relokacji – zaznaczył premier Morawiecki.

W przyjętym dokumencie dyskutowana jest także kwestia równowagi i rozwoju polityki przemysłowej.

To są tematy niezwykle ważne z punktu widzenia wzrostu gospodarczego. Bardzo nam zależy, żeby tworzyć w UE wspólny rynek, który będzie służył konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw – oświadczył szef rządu RP.

RIRM

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl