fot. pixabay.com

Dobiegł końca wideoszczyt przywódców UE

Dziś zakończył się dwudniowy wideoszczyt przywódców Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw rozmawiali m.in. na temat szczepień przeciw COVID-19 oraz bezpieczeństwa.    

Firmy farmaceutyczne nie wywiązują się z kontraktów na dostawy szczepionek. Na takie traktowanie nie godzą się państwa Wspólnoty.

Polska wyszła m.in. z propozycją ograniczenia eksportu preparatów poza UE. Rząd w Warszawie chce także, aby inne firmy produkowały szczepionki na licencji.

– Chodzi o to, żeby odejść od sytuacji, w której inne firmy farmaceutyczne mają możliwości produkcyjne, ale nie mogą realizować tych szczepionek, ponieważ patenty posiadają inne firmy. Posiadają je dlatego, że Unia Europejska i państwa członkowskie złożyły się na badania naukowe w tym zakresie i współfinansowały proces badawczy na terenie UE. W związku z tym, jeżeli firmy farmaceutycznie nie wywiążą się ze swoich zobowiązań w najbliższym czasie, proponujemy, aby tego typu regulacje prawne były możliwe do zastosowania na poziomie Unii – mówił Piotr Müller, rzecznik rządu.

Piotr Müller dodał, że w Polsce podejmowane są działania w tym kierunku. Do tego potrzebne są jeszcze rozwiązania prawne, nie tylko faktyczne postawienie fabryki czy użycie linii technologicznych – zaznaczył rzecznik rządu.

Unijni liderzy podczas wideoszczytu poruszyli także tematy związane z bezpieczeństwem. Spotkali się z szefem NATO Jesnsem Stoltenbergiem.

Podnoszono konieczność rozwijania własnych zdolności obronnych oraz zacieśnianiu współpracy z Sojuszem.

RIRM

drukuj