fot. flickr.com

Luksemburg: spotkanie ministrów środowiska państw UE

W Luksemburgu odbędzie się dziś spotkanie ministrów środowiska państw Unii Europejskiej. Polskę podczas spotkania będzie reprezentował prof. Jan Szyszko, szef resortu środowiska.

Rada ministrów środowiska ma przyjąć stanowisko na szczyt klimatyczny w Marakeszu. Na COP 22 ma się odbyć pierwsze spotkanie sygnatariuszy paryskiego porozumienia klimatycznego. Ratyfikację światowej umowy zatwierdził już Parlament Europejski.

Ministrowie środowiska w Luksemburgu mają rozmawiać także o sprawach związanych z bioróżnorodnością. Polska – jak zapowiedział prof. Jan Szyszko – zaproponuje rozwiązania, jakie zastosowano w przypadku Puszczy Białowieskiej. Chodzi o badania procesów w lasach zagospodarowanych oraz tych objętych różnymi formami ochrony.

W tym zakresie proponujemy zrobić to samo, co zrobiliśmy w Polsce, czyli 17 tys. ha pozostawiliśmy własnemu losowi, a my dokładnie obserwujemy co będzie się działo. Jest to sugestia wielu organizacji poza rządowych, jak również Komisji Europejskiej, żeby taki eksperyment zrobić. Z drugiej stronnych chcemy, aby Unia Europejska – i Polska może tu pomóc – zaczęła odbudowywać te siedliska, które zostały w przeszłości zniszczone na terenie wielu miejsc Europy – powiedział prof. Szyszko.

Minister środowiska Jan Szyszko proponuje, aby gatunkiem wskaźnikowym dla regeneracji układów przyrodniczych był żubr. Polska – jak zapewnił – jest nie tylko gotowa przekazać osobniki z tego gatunku, ale oferuje również pomoc finansową.

Warto przypomnieć, że dzięki współpracy Ministerstwa Środowiska z przedstawicielami Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, Puszcza Białowieska nie została wpisana na listę zagrożonego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. 

RIRM

drukuj