fot. pixabay.com

Afera w Unii Europejskiej

Europoseł Anna Zalewska żąda wyjaśnień od szefa Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska ws. zarzutów opisanych na łamach „Liberation”. W ubiegłym tygodniu francuski dziennik ujawnił handel wpływami i inne nieuczciwe praktyki, których mieli dopuszczać się sędziowie TSUE, urzędnicy Komisji Europejskiej oraz politycy Europejskiej Partii Ludowej.

Według doniesień członkowie tej partii mieli bezprawnie korzystać z pieniędzy z unijnego budżetu przez generowanie fałszywych kosztów oraz opłacanie fikcyjnych mieszkań w Luksemburgu.

W latach 2010–2018 politycy mieli również uczestniczyć w spotkaniach, które były nielegalnie finansowane z publicznych funduszy.

Eurodeputowana Grupy EKR Anna Zalewska w liście skierowanym do Donalda Tuska podkreśla, że działania europejskich polityków podważają zaufanie do unijnych instytucji.

Europoseł zadeklarowała również konsekwentne domaganie się wyjaśnień w tej sprawie.

– W momencie, kiedy mówimy o wiarygodności Unii Europejskiej bez odniesienia się wymienionych artykułów, podważamy cały sens jej funkcjonowania. Martwię się, że wszystkie jednoosobowe decyzje, m.in. te dotyczące Turowa powinny być jeszcze raz zweryfikowane, dlatego że sędzina jest związana z EPL. Mam nadzieje, że doprowadzimy wspólnie do debaty na ten temat. Pani Komisarz i Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, muszą stanąć w prawdzie i przedstawić jak to naprawdę było – podkreśliła Anna Zalewska.

„Liberation” ocenia aferą jako „bardzo poważną”. Tym samym stwierdza, że EPL zbudowała tzw. „państwo w państwie” w Unii Europejskiej. Według dziennika zepsucie na szczytach UE oraz panujące tam układy znacząco osłabiają Wspólnotę.

RIRM

drukuj