KE chce rozmieszczać uchodźców po krajach UE

Komisja Europejska chce systemu rozdzielania uchodźców między kraje Unii Europejskiej poinformował wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

System miałby  działać tymczasowo i odciążyć kraje południa UE, do których przez Morze Śródziemne docierają tysiące imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Uchodźcy byliby rozmieszczani w poszczególnych krajach, według klucza opartego na wielkości PKB, liczbie ludności, bezrobocia oraz liczbie już przyjętych uchodźców.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych mówi, że trzeba znaleźć odpowiedni sposób na podzielenie się odpowiedzialnością w tej sprawie. Zwraca uwagę, że Polska może wkrótce zmierzy się z problemem imigrantów z Ukrainy.

– Polska może pomagać w takiej operacji, może dostarczyć jeden czy drugi okręt, może dostarczyć jakąś pomoc humanitarną. W ostateczności może wysłać czek. Natomiast my mamy w tej chwili problem. Ze względu na konflikt rosyjsko-ukraiński Polska może być przedmiotem masowej ucieczki ludności ze wschodu. W związku z tym to powinniśmy podnosić w UE i mieć świadomość, że ta liczba ewentualnych uchodźców, która miałaby trafić do Polski, powinna być zagwarantowana dla uchodźców z Europy Wschodniej – z Ukrainy. Natomiast w jakiś przypadkach bardzo drastycznych widziałbym możliwość np. pomocy chrześcijanom z Bliskiego Wschodu, jeśli wśród tych uchodźców znaleźli by się uchodźcy chrześcijańscy, to tutaj Polska nie powinna się wzbraniać i powinna ich przyjąć – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

System – jak chce KE – miałby zostać uruchomiony pod koniec maja.

RIRM

drukuj