fot. PAP/Tomasz Gzell

Dziś w Poznaniu protest przeciwko ratyfikowaniu CETA

Przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu odbędzie się dziś protest przeciwko ratyfikowaniu przez Polskę umowy CETA.  Manifestację organizuje rolnicza ,,Solidarność” regionu wielkopolskiego wraz z Komitetem Obrony Polskiej Ziemi ,,Placówka”.

Za pośrednictwem wojewody wielkopolskiego uczestnicy protestu chcą przekazać  premier Beacie Szydło petycję, w której domagają się odrzucenia umowy CETA.

Ryszard Majewski, przewodniczący protestu, podkreśla, że układ zaszkodzi polskiej gospodarce i polskiemu rolnictwu.

– Obawiamy się, że w pierwszej kolejności padnie polskie rolnictwo. Następnie inne dziedziny przemysłu i handel. Tak być nie może! O godz. 12.00 wręczymy petycję skierowaną na pani premier z apelem, aby nie podpisywać tej ratyfikacji. Jednocześnie będziemy zbierali podpisy przeciwko ratyfikacji, a Komitet Obrony Polskiej Ziemi wręczy pani premier „arras”, na którym są namalowane trzy rekiny z napisem CETA, a małe rybki to są rolnicy. Zadajemy pytanie: dlaczego nie było referendum w tej sprawie? – powiedział Ryszard Majewski.

Podobne protesty odbywały się w ostatnich dniach w całym kraju. Największy zorganizowano w sobotę w Warszawie.

Wynegocjowane w 2014 r. porozumienie pomiędzy UE a Kanadą zakłada zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu.

Porozumienie ma być podpisane w październiku podczas szczytu UE-Kanada. Protest przeciwników CETA przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu rozpocznie się o godz. 11.00.

RIRM

drukuj