19. szczyt Unia Europejska-Ukraina w Kijowie

W Kijowie rozpocznie się dziś 19. szczyt Unia Europejska-Ukraina. Stronę unijną podczas dwudniowego spotkania będą reprezentować przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Ze strony ukraińskiej na szczycie będzie m.in. prezydent Petro Poroszenko. Szczyt odbędzie się symbolicznie, dzień po zatwierdzeniu przez ministrów finansów 28 krajów unijnych ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Unii z Ukrainą.

Warunkuje ona pełne stosowanie układu stowarzyszeniowego wraz z pogłębioną i kompleksową strefą wolnego handlu. Europoseł, ekspert ds. międzynarodowych, prof. Karol Karski mówi, że na szczycie m.in. dojdzie do uroczystego przekazania tej umowy.

– Bardzo możliwe, że w trakcie tego szczytu dojdzie do wymiany dokumentów legislacyjnych, dokumentów zatwierdzenia tej umowy międzynarodowej, co będzie oznaczało, że wchodzi ona w życie. Aczkolwiek umowa ta do tej pory była stosowana tymczasowo, także bez ratyfikacji i zatwierdzenia, tylko na podstawie samego aktu podpisania do czasu ostatecznego wypowiedzenia się stron o tym, czy zamierzają ostatecznie związać się tą umową, czy też nie – podkreśla prof. Karol Karski.

Innym ważnym tematem szczytu będzie omówienie kwestii poprawy funkcjonowania ruchu bezwizowego między Ukrainą a Unią Europejską oraz sprawa konfliktu w Donbasie.

RIRM

drukuj