fot. PAP/EPA

M. Schulz za utworzeniem rządu europejskiego

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz mówi na łamach prasy o potrzebie stworzenia europejskiego rządu. W opublikowanym wywiadzie Schultz powiedział o konieczności dalszego zacieśnienia integracji europejskiej w kontekście obecnego kryzysu wokół Grecji.

Przewodniczący PE podkreśla, że Centralne, ważne kwestie europejskie nie mogą już być rozwiązane przez narodowych szefów rządów. Potrzebujemy do tego instytucji wspólnotowych; kiedyś potrzebować będziemy europejskiego rządu – ocenia.

Schulz zarzuca też szefom państw i rządów UE preferowanie spraw narodowych kosztem wspólnych organów europejskich.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski mówi, że sprawa „europejskiego rządu” to temat zastępczy.

– Europa jest w ogromnym „kacu” po przyznaniu kolejnej pomocy dla Grecji, po zgodzie na niespłacanie długów przez Grecję – bo przecież do tego sprowadzają się te decyzje, które podjęto. Sama Grecja – jak to Grecja – choć podarowano jej pieniądze, nie jest zadowolona z tych rozwiązań. Więc, aby nie rozmawiać na temat tego niesatysfakcjonującego kogokolwiek kompromisu, także aby obywatele państw UE nie zastanawiali się, gdzie idą ich pieniądze, które są marnotrawione, rzuca się temat zastępczy – ocenia polityk.

Europoseł dodaje też, że państwa europejskie nie są zainteresowane federalizmem.

RIRM

drukuj