Będzie polsko-chińska współpraca ws. gazu z łupków

Ministerstwo Środowiska zamierza podpisać za kila miesięcy polsko-chińskie memorandum o współpracy ws. gazu z łupków. Jak poinformował Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński, Chińczycy mogą być zainteresowani polskimi technologiami ochrony środowiska.

Dla polskiej strony, sukces chińskiego projektu łupkowego w warunkach geologicznych, które są zbliżone do naszych, jest bardzo interesujący w celu wymiany doświadczeń – dodał Sławomir Brodziński.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek, były Główny Geolog Kraju, ma wątpliwości czy ta współpraca przyniesie wymierne efekty. W tym kontekście przypomina umowę z Mongolią, która nie została zrealizowana.

– W 2006 i 2007 roku negocjacje skończyły się podpisaniem umowy w zakresie poszukiwań geologicznych w Mongolii, gdzie chodziło o chyba znacznie cenniejszą rzecz, a mianowicie o pierwiastki ziem rzadkich. Ta umowa weszła w życie, a funkcjonariusze Platformy Obywatelskiej objeździli Mongolię, nic z tego w zasadzie nie wyszło. Ubiegli nas Niemcy i teraz oni mają tam świetne inwestycje, jeśli chodzi o pierwiastki ziem rzadkich, które mają kluczowe znaczenie strategiczne i geopolityczne – znacznie większe niż ropa naftowa czy gaz z łupków. Także niestety należy mieć wątpliwości –  podkreślił prof. Mariusz Orion Jędrysek.

W Chinach od 2008 do 2014 roku wywiercono blisko 800 odwiertów w poszukiwaniu gazu z łupków wydając na ten cel 4 mld dolarów. W ub.r. wydobycie gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Państwie Środka wyniosło 1,3 mld m sześć.

Do tej pory w Polsce wykonano 70 odwiertów w poszukiwaniu gazu z łupków za 2,5 mld zł. Nie uzyskano dotąd przemysłowego przepływu tego gazu.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl