fot. twitter.com

ONZ: Rosja i Chiny ponownie zawetowały kontynuację pomocy humanitarnej dla Syrii

Rosja i Chiny zawetowały w piątek rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, zakładającą przedłużenie o pół roku procesu udzielania transgranicznej pomocy humanitarnej dla ludności Syrii przez dwa przejścia graniczne z Turcją. Było to już trzecie głosowanie w tej sprawie.

Pierwsze głosowanie odbyło się we wtorek. Wówczas projekt rezolucji, zakładający przedłużenie o rok procesu udzielania transgranicznej pomocy humanitarnej dla ludności Syrii przez dwa przejścia graniczne z Turcją został zgłoszony przez Niemcy i Belgię, dwóch niestałych członków RB ONZ. Rosja i Chiny zgłosiły weto, pozostałych 13 członków RB głosowało za uchwaleniem rezolucji.

Strona rosyjska zgłosiła swój projekt rezolucji, zgodnie z którym udzielanie pomocy Syryjczykom mogłoby został przedłużone o pół roku i tylko przez jedno przejście graniczne z Turcją. Głosowanie nad tą koncepcją odbyło się w środę, ale Rosja nie zdobyła poparcia dla swojej propozycji.

W sobotę ma odbyć się kolejne głosowanie, tym razem przedmiotem będzie kolejna koncepcja Rosji, zgodnie z którą porozumienie obowiązywałoby przez rok, ale obejmowałoby tylko jedno przejście graniczne.

Pół roku temu wygasło porozumienie o pomocy transgranicznej dla ludności Syrii, której grozi katastrofa humanitarna o olbrzymich rozmiarach. Porozumienie dotyczyło przejść granicznych z Jordanią i Irakiem.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl