fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] Min. Ł. Szumowski o bezpieczeństwie wyborów prezydenckich: Nie ma podstaw, żeby się obawiać. Prawdopodobieństwo, że zachorujemy i będzie to miało związek z lokalem wyborczym – jest bardzo małe, jeżeli w ogóle nie znikome

Dwa miesiące temu mieliśmy zupełnie inne wizje, ale życie pokazało, że po I turze, gdzie była bardzo wysoka frekwencja, nie ma wzrostu zachorowań. Mało tego, liczba aktywnych osób chorych maleje. W wielu województwach są to pojedyncze osoby. Jeżeli popatrzymy na ilość wirusa w populacji osób starszych, to okazuje się, że jest to poniżej 2 promili, czyli na 19-20 tys. ludzi, tylko 30 osób jest zakażonych. Prawdopodobieństwo, że zachorujemy i będzie to miało związek z lokalem wyborczym – jest bardzo, bardzo, bardzo małe, jeżeli w ogóle nie znikome – mówił prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, podczas piątkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Podczas I tury wyborów prezydenckich frekwencja głosujących wśród osób starszych była bardzo niska. Możliwe, że seniorzy obawiali się wyjścia do lokali wyborczych ze względu na panującą epidemię koronawirusa. Minister zdrowia zapewnił jednak, że branie udziału w wyborach jest obecnie bezpieczne.

– Okazuje się, że nie ma podstaw do tego, żeby się obawiać. Dwa miesiące temu mieliśmy zupełnie inne wizje, ale życie pokazało, że po I turze, gdzie była bardzo wysoka frekwencja, nie ma wzrostu zachorowań. Mało tego, liczba aktywnych osób chorych maleje. W wielu województwach są to pojedyncze osoby. Jeżeli popatrzymy na ilość wirusa w populacji osób starszych, to okazuje się, że jest to poniżej 2 promili, czyli na 19-20 tys. ludzi, tylko 30 osób jest zakażonych. To raz. A dwa, naprawdę lokale wyborcze w tym reżimie sanitarnym są bezpieczniejsze niż nasza normalna aktywność: wyjście do sklepu, do autobusu. W związku z tym nie ma się czego obawiać. Prawdopodobieństwo, że zachorujemy i będzie to miało związek z lokalem wyborczym – jest bardzo, bardzo, bardzo małe, jeżeli w ogóle nie znikome. Warto pójść, ponieważ są to ważne wybory – powiedział prof. Łukasz Szumowski.

Minister dodał, że nie zwalnia nas to z obowiązku zakrywania ust i nosa, dezynfekowania rąk oraz zachowywania społecznego dystansu w lokalach wyborczych. Przypomniał także o nowych regulacjach wprowadzonych z myślą o poszczególnych grupach społecznych.

– Wprowadziliśmy regulacje, aby osoby starsze mogły wejść bez kolejki (…), również osoby z niepełnosprawnościami, kobiety w ciąży czy osoby z małymi dziećmi – wskazał szef resortu zdrowia.

Prof. Łukasz Szumowski ocenił, że obecna sytuacja w walce z koronawirusem jest „zaskakująco dobra”.

– Jeżeli mamy 265 nowych przypadków – to są naprawdę małe liczby. Widzimy co się dzieje na świecie, widzimy co się dzieje w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków dziennie. U nas 73 proc. osób już wyzdrowiało z COVID-19. Mamy dwa razy więcej osób, które zdrowieją, niż tych, które zapadają na tę chorobę. Ewidentne, twarde dane medyczne pokazują, że tego wirusa w populacji jest bardzo mało. Myślę, że jest to dobra wiadomość, która pozwala nam patrzeć na lato, ma wakacje, ma najbliższy okres w sposób bardzo optymistyczny. Oczywiście nie bądźmy zbyt frywolni i zapominający, że w ogóle wirus jest. Pokora jest cechą, którą trzeba tutaj wykazać. Jeżeli wchodzimy gdzieś do sklepu czy lokalu, to załóżmy maseczkę, na pewno nam to pomoże – mówił gość „Aktualności dnia”.  

Cała rozmowa z ministrem Łukaszem Szumowskim dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl