fot. PAP/Andrzej Grygiel

Min. Ł. Szumowski: Jest szansa na wypełnienie dziury pokoleniowej w zawodzie pielęgniarki

Blisko 100 proc. kończących studia pielęgniarskie odbiera prawa wykonywania zawodu, co daje szansę na wypełnienie dziury pokoleniowej w zawodzie pielęgniarki – mówił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie szef resortu zdrowia wskazał, że do tej pory 30 proc. osób przyuczających się do zawodu pielęgniarki lub pielęgniarza w ogóle nie interesowało się pracą w zawodzie i wybierało inne zajęcia.

To, że niemal 100 proc. absolwentów kierunków pielęgniarskich występuje do samorządu zawodowego o prawo wykonywania zawodu wróży, zdaniem ministra, że „możemy mieć szansę, żeby wyrównać dziurę pokoleniową” w pielęgniarstwie.

Jeśli wciąż niemal wszystkie absolwentki pielęgniarstwa będą chciały pracować w zawodzie, to będzie można – według ministra – zwiększyć liczbę szkół pielęgniarskich. Szumowski zaznaczył, że teraz gra idzie nie o to, ile będzie zarabiała pielęgniarka, lecz o to czy w Polsce będzie ich wystarczająca liczba.

Podobnie ma się sprawa z lekarzami. Zdaniem ministra trzeba poważnych ruchów, aby kształcić więcej medyków. Na razie na przeszkodzie stoją m.in. brak miejsca dla większej liczby studentów na uczelniach i ograniczona ilościowo kadra kształcąca lekarzy. Z kolei wykształconych już lekarzy trzeba – podkreślił minister – zachęcać do pozostania w kraju.

Średnia wieku pielęgniarek, położnych i lekarzy specjalistów wynosi w Polsce powyżej 50 lat.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce składki ZUS odprowadza 117 tys. lekarzy, a w podmiotach mających kontrakt z NFZ – 108 tys., co daje nam średnio trzech lekarzy na tysiąc mieszkańców. Według Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Polsce jest 233 tys. czynnych zawodowo pielęgniarek i 38 tys. położnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl