fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. Ł. Szumowski: Chorych jest coraz mniej, a dane są coraz lepsze

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wskazał, że maleje liczba nowych zachorowań na koronawirusa. Na konferencji szef resortu zdrowia podsumował ostatnie miesiące epidemii, dziękując pracownikom służb medycznych, administracji i mediom za ich pracę w walce z koronawirusem.

Prof. Łukasz Szumowski powiedział, że w związku z epidemią, ministerstwo zorganizowało ponad 100 briefingów prasowych dot. sytuacji epidemicznej w Polsce. M.in. dzięki tym raportom udało się uchronić Polaków przed nadmiernym rozprzestrzenieniem się wirusa – podkreślił szef resortu zdrowia.

– Epidemia w Polsce naprawdę jest w takim bardzo ograniczonym zakresie. Dzisiaj mieliśmy ponad 290 nowych zakażeń, ale to nie jest 500, to nie jest 600, to nie są tysiące chorych, tak jak to ma miejsce w niektórych krajach. Wiemy, że będą ogniska; wiemy, że te ogniska musimy szybko wyłapywać, musimy robić badania, musimy robić przesiewy i pewnie ta liczba będzie się wahała – 200-300 zachorowań – tak, jak się wahała przez całe miesiące. Raz więcej, raz mniej, ale globalnie jest coraz mniej nowych chorych – akcentował prof. Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia poinformował, że z ponad 20 tys. przebadanych osób, które wybierają się do sanatoriów, liczba wyników dodatnich wyniosła 0,1 proc., czyli 34 osoby.  To, według niego pokazuje, że w ogromnym badaniu przesiewowym, populacyjnym, mamy znikomą ilość tego wirusa.

Prof. Łukasz Szumowski dodał, że to oznacza, iż w czasie wakacji wyjeżdżając i spotykając się w różnych miejscach ryzyko, że ulegniemy zakażeniu nie jest szczególnie duże. Minister wyraził jednocześnie nadzieję, że w związku z tym pacjenci wrócą do badań profilaktycznych w szpitalach i przychodniach, by zapobiec skutkom swoich chorób.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl