[TYLKO U NAS] Min. Ł. Szumowski: Polacy chcą zmian na lepsze, a one sukcesywnie pojawiają się krok po kroku

Polacy chcą zmian na lepsze, a one sukcesywnie w zakresie służby zdrowia pojawiają się krok po kroku. Począwszy od nakładów, poprzez kadry, a skończywszy na informatyzacji czy zmianach w onkologii mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski w środowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam.

Szef resortu ocenił pracę Ministerstwa Zdrowia z perspektywy ostatnich dwóch lat i zmian, jakie realizowało na rzecz służby zdrowia w Polsce.

Polacy chcą zmian na lepsze, a one sukcesywnie pojawiają się krok po kroku. Oczywiście oczekiwania pewnie są większe niż tempo zmian, ale te zmiany są. Począwszy od nakładów, poprzez kadry, a skończywszy na informatyzacji czy zmianach w onkologii. Są takie tematy, które ludzi naprawdę interesują, bo to dotyka ich i nas wszystkich – powiedział minister zdrowia.

Gość „Rozmów niedokończonych” zwrócił uwagę, że zdrowie jest na jednym z pierwszych miejsc w świadomości Polaków, jako ważne dobro, które należy chronić.

Polityka ma przecież w końcu na tym polegać, że staramy się, aby to dobro powierzone w nasze ręce poprzez wyborców rozwijać w taki sposób, by każdemu ono przypadło. Stąd choćby zmiana wizji rozwoju; odejścia od prywatyzacji, że służba zdrowia to jest biznes, a przejścia w koncepcję, że służba zdrowia to odpowiedzialność państwa za zdrowie obywateli – podkreślił.

Zdaniem Łukasza Szumowskiego, taki proces nie należy do łatwych, ponieważ – jak zauważył – lata zaniedbań za rządów Platformy Obywatelskiej są do dziś ogromne.

Nakłady, które mieliśmy na zdrowie, były wówczas jednymi z najniższych w Europie. Jakoś nigdy wcześniej naszym poprzednikom nie przyszło do głowy, żeby powiedzieć „Tak, to jest priorytet i w takim razie ustalmy ścieżkę dojścia do tych europejskich nakładów” – dodał szef resortu zdrowia.

Minister zwrócił uwagę, że poprzednia władza nie potrafiła zwiększyć nakładów na ochronę zdrowia w takim stopniu, aby osiągnęły one od 6 do 6,8 proc. PKB.

Jako Prawo i Sprawiedliwość, powiedzieliśmy „Tak, to jest ważne”. W związku z tym uchwalamy ustawę, która mówi o zwiększaniu nakładów z roku na rok na ochronę zdrowia. Samo uchwalenie ustawy to jest jedna rzecz. Jej realizacja to natomiast druga sprawa. Jeżeli popatrzymy na tę ścieżkę dojścia do 6 proc. w 2024 roku, to my ją nie tylko wypełniamy, ale robimy to z ogromnym naddatkiem blisko czteromiliardowym – zaznaczył Łukasz Szumowski.

Padają jednak zarzuty, że obecna służba zdrowia w wielu kwestiach wciąż pozostaje daleko w tyle za pewnym, określonym standardem europejskiego poziomu leczenia.

To zależy, gdzie spojrzymy. Jeżeli popatrzymy na leczenie zawału, to jesteśmy daleko do przodu od średniej europejskiej. Idźmy dalej – jeśli mówimy o dzisiejszych możliwościach leczenia raka piersi, to jesteśmy z kolei co prawda od niedawna na europejskim poziomie, bo w 2014 roku mieliśmy bodajże dwa leki na leczenie raka piersi, a w tej chwili jedenaście. Także przesuwamy się w tym rankingu bardzo do przodu – akcentował gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl