PAP/Artur Reszko

Min. Ł. Szumowski: Projekt zmian ustawy o zawodzie lekarza trafi do konsultacji w przyszłym tygodniu

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz innych ustaw trafi do konsultacji w przyszłym tygodniu – poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Projekt uwzględni część zapisów zaproponowanych przez zespół powołany wiosną ub.r. przez ministra zdrowia w efekcie porozumienia zawartego z przedstawicielami lekarzy rezydentów. Zespół zakończył prace w listopadzie ub.r. opracowując dokument z założeniami dotyczącymi nowych rozwiązań.

Tzw. duża nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty będzie – jak zapowiada szef MZ – uwzględniać m.in. wprowadzenie nowych zasad przeprowadzenia Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK), w tym ogólnodostępne bazy pytań, z których pochodzić będzie 70 proc. pytań egzaminacyjnych, oraz możliwość podchodzenia do egzaminu już na ostatnim roku studiów.

Nowela ma także m.in. wprowadzić nowe zasady realizacji szkoleń specjalizacyjnych, w tym szczegółowe przepisy dot. odbywania dyżurów medycznych.

Zmiany zakładają ponadto wprowadzenie nowego egzaminu państwowego – Państwowego Egzaminu Modułowego, który będzie narzędziem sprawdzającym wiedzę lekarzy, zdobytą na danym etapie rozwoju zawodowego, i oceniającym skuteczność i jakość kształcenia. Projekt noweli przewiduje również m.in. wprowadzenie nowych rozwiązań dot. przyznawania certyfikatu umiejętności.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl