fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. Ł. Szumowski: Dzięki działaniom Min. Zdrowia przez ostatnie cztery lata liczba pracujących lekarzy w Polsce zwiększyła się o ok. 11 tys.

Podjęliśmy decyzję, że zwiększymy skokowo liczbę miejsc na studiach, czyli o 3 tys. w ciągu tych 4 lat zwiększyliśmy liczbę dostępnych miejsc. […] Efekt jest taki, że dzięki tym działaniom przez ostatnie cztery lata liczba pracujących lekarzy w Polsce zwiększyła się o ok. 11 tys. – mówił na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” minister zdrowa prof. Łukasz Szumowski.

Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej, które analizuje „Nasz Dziennik” wynika, że w Polsce brakuje 68 tys. lekarzy. Pacjenci mają problem z dostępem do specjalizacji medycznych. Brakuje m.in. specjalistów z psychiatrii, onkologii i hematologii dziecięcej, chorób płuc u dzieci, anestezjologii oraz chirurgii onkologicznej [czytaj więcej]. 

Prof. Łukasz Szumowski na antenie Radia Maryja odniósł się w pierwszej kolejności do działań rządu zwiększających ilość miejsc na uczelniach – na kierunkach medycznych.

– Na pewno w Polsce lekarzy jest za mało i to wiemy już od dłuższego czasu. Jeśli wiemy, że jest za mało lekarzy należy działać w kierunku zwiększenia ich liczby w Polsce. Do tej pory niewiele było robione – wskazywał minister.

Włożyliśmy ogromne nakłady na liczbę miejsc na studiach medycznych i to już zostało zrobione. To oznacza, że podjęliśmy decyzję, że zwiększymy skokowo liczbę miejsc na studiach, czyli o 3 tys. w ciągu tych 4 lat zwiększyliśmy liczbę dostępnych miejsc. […] Efekt jest taki, że dzięki tym działaniom przez ostatnie cztery lata liczba pracujących lekarzy w Polsce zwiększyła się o ok. 11 tys. – podkreślił prof. Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia zwrócił również uwagę na zmniejszenie się liczby lekarzy wyjeżdżających za granicę.

– Spadła liczba lekarzy wyjeżdżających, to dane z Naczelnej Izby Lekarskiej. Liczba lekarzy, którym w danym roku wydano zaświadczenie spadła z tysiąca do ok. 400. To pokazuje, że coraz mniej specjalistów wyjeżdża, a coraz więcej pracuje w Polsce – mówił prof. Łukasz Szumowski.

Rozmówca Radia Maryja powiedział, że dzięki priorytetowym działaniom rządu wzrosła również liczba uczelni, na których mogą się kształcić przyszli lekarze.

– Zwiększyliśmy liczbę uczelni, które kształcą lekarzy. W 2015 roku było ich 15, a w tym roku jest 21. […] To są działania, które pokazują jak bardzo inwestujemy, żeby tych lekarzy w naszym kraju przybyło – dodał minister zdrowia.

Prof. Łukasz Szumowski przypomniał również o wciąż poprawiającej się wysokości wynagrodzeń lekarzy.

Jeśli zobaczymy, ile dziś dostaje lekarz na kontrakcie, to są zwykle stawki godzinowe powyżej 100 zł. […] To pokazuje, że sytuacja finansowa też się poprawia – zaznaczył szef resortu zdrowia.

Prof. Łukasz Szumowski mówił również o przyszłych zmianach w systemie biurokracji, który trzeba zdjąć z barków lekarzy.

Pamiętajmy, że zmieniamy system w zakresie biurokracji. Mamy elektroniczne recepty, elektroniczne zwolnienia, one zaoszczędzają czas pacjenta. W tej chwili przygotowujemy się do nowego zawodu, jakim jest asystent medyczny, który będzie to obciążenie biurokratyczne zdejmować z barków lekarzy – akcentował prof. Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia podkreślił, że miniona kadencja rządu była przede wszystkim inwestowaniem w ludzi.

O naszej ostatniej kadencji można powiedzieć, że była ona kadencją pod znakiem inwestycji w ludzi – w kadry. […] Żeby leczyć pacjentów potrzebujemy ludzi. Szpitale, technika czy sprzęt jest rzeczą drugorzędną – podkreślił prof. Łukasz Szumowski.

Całą rozmowę z min. Łukaszem Szumowskim można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj