fot. PAP/Leszek Szymański

Ł. Szumowski dla „Naszego Dziennika”: Żaden kraj nie poradzi sobie w sytuacji, gdy specjalistycznej pomocy będzie wymagało kilkadziesiąt tysięcy osób. Wytrwajmy w narodowej kwarantannie

Żaden kraj nie poradzi sobie w sytuacji, gdy specjalistycznej pomocy będzie wymagało kilkadziesiąt tysięcy osób. Mamy przykład Włoch i Hiszpanii, gdzie system ochrony zdrowia przestał być wydolny” – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia zwraca uwagę, że w Chinach udało się zatrzymać pandemię dzięki restrykcjom.

„O tym, jaki scenariusz się ziści, zdecydujemy więc my wszyscy. Ograniczenia w kontaktach spowalniają rozprzestrzenianie się wirusa” – zauważa.

„Jesteśmy w Polsce przed największą falą zachorowań; musimy więc wytrwać w naszej narodowej kwarantannie” – dodaje.

Minister Zdrowia pytany, czy mamy powody do obaw w związku z sytuacją mającą miejsce na zachodzie Europy wskazuje, że władze robią wszystko, aby nie doprowadzić do podobnego scenariusza.

„Stąd wprowadzane obostrzenia, jak zamknięcie szkół, ograniczanie w przemieszczaniu się. Jednak bez odpowiedzialności społeczeństwa, bez odpowiedzialności każdego z nas z osobna nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów” – zaznacza Łukasz Szumowski.

Pytany, kiedy skończy się epidemia zaznacza, że nikt odpowiedzialny nie odpowie na to pytanie.

„Wiemy na pewno, że jesteśmy w Polsce przed największą falą zachorowań” – podkreśla minister.

Zdaniem szefa resortu zdrowia, walkę z koronawirusem możemy wygrać jedynie dyscypliną i odpowiedzialnością społeczną.

„Musimy więc wytrwać w tej naszej narodowej kwarantannie” – dodaje Łukasz Szumowski.

Minister zapewnia, że na wielu polach działania są podejmowane po to, by nie dopuścić do realizacji „czarnych scenariuszy”. Obecnie tworzone są specjalne izolatoria w hotelach zlokalizowanych blisko szpitali zakaźnych dla lżej chorych.

„Będziemy wprowadzać hotele dla medyków, tak by po pracy mogli spokojnie, bez obaw o zdrowie najbliższych, skorzystać z odpoczynku” – podkreśla prof. Łukasz Szumowski.

naszdziennik.pl/radiomaryja.pl

drukuj