Warszawa: Msza św. w powstającym muzeum Żołnierzy Wyklętych

5 sierpnia, w 73. rocznicę obrony pałacyku Michla, w powstającym warszawskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zostanie odprawiona Msza św. polowa – informuje dzisiejszy „Nasz Dziennik”.

Eucharystia będzie sprawowana przy „dołach śmierci”, gdzie aktualnie prowadzone są prace archeologiczne przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka. W tym miejscu znajdował się areszt śledczy, który był głównym więzieniem politycznym od 1945 r. W czasach stalinowskich mordowano tu najważniejszych członków podziemia niepodległościowego.

Msza św. poświęcona będzie modlitwie w intencji legendarnego dowódcy gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”, żołnierza batalionu Armii Krajowej „Parasol”, oraz kilkuset polskich więźniów Mokotowa, powstańców warszawskich i mieszkańców Mokotowa zamordowanych przez Niemców na ul. Rakowieckiej w dniach 2-5 sierpnia 1944 r.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00. Eucharystii przewodniczył będzie o. Jacek Pleskaczyński SJ. Słowo Boże wygłosi kapelan służby więziennej ks. Adam Jabłoński.

Ojciec Jacek Pleskaczyński podkreśla, że Msza św. celebrowana przy odkrytych dołach, gdzie odnaleziono ludzkie szczątki, niesie w sobie przesłanie dla współczesnych pokoleń.

My jesteśmy winni tym, którzy ginęli za wolną Polskę, nie tylko modlitwę, ale też pamięć. To jest też potrzebne nam, abyśmy lepiej sami rozumieli siebie. Każdy Polak, powinien przynajmniej raz w życiu być obecny w tym miejscu, gdzie także Żołnierze Niezłomni ginęli w sposób heroiczny. Oni są zwycięzcami. Dotknięcie miejsc ich kaźni winniśmy nieść w sercu, ukazywać młodym więź pokoleń. Oni oddali za nas życie, abyśmy mogli być Polakami, winniśmy im wdzięczność na kolanach”- podkreśla o. Pleskaczyński.

W ostatnim czasie do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie została przekazana na Jasnej Górze kopia Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. „Obraz Królowej Polski został już umieszczony w miejscu docelowym, czyli w X Pawilonie – katowni żołnierzy antykomunistycznego podziemia przy ul. Rakowieckiej.” – podaje „Nasz Dziennik”.

RIRM/ND

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl