Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odsłonięto pomnik ,,Chwała Lotnikom Polskim”

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odsłonięto dziś pomnik ,,Chwała Lotnikom Polskim”. Osłonięcie monumentu miało miejsce podczas odbywających się tam obchodów Święta Lotnictwa Polskiego.

Pomnik upamiętnia wszystkich polskich lotników, którzy poświęcili swoje życie w służbie ojczyzny. Monument odsłonięto w wyjątkowym czasie 100-lecia powstania i działalności polskiego lotnictwa.

Na uroczystości odbywające się na Wojskowych Powązkach przybyli m.in. prezydent Andrzej Duda i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Odsłonięty pomnik to znak naszej pamięci i wdzięczności dla ludzi, którzy stoją na straży polskiego nieba; mają odwagę i fantazję, by unieść się ponad światem – mówił podczas obchodów najwyższy przedstawiciel państwa polskiego.

– Cieszę się, że ten pomnik w tym tak niezwykle ważnym miejscu tego symbolicznego polskiego cmentarza wojskowego, na którym spoczywają najznamienitsi ludzie polskich skrzydeł i polskiej armii, że on właśnie tutaj się znajduje, będąc widomym znakiem naszej pamięci i wdzięczności. Pamięci i wdzięczności Polski, wszystkich ich byłych, obecnych i przyszłych pokoleń. Dla ludzi, którzy stoją na straży polskiego nieba. Dla ludzi, którzy mają tę odwagę i fantazję, by unieść się ponad światem, spojrzeć na niego z góry, ale świadczyć także swoją służbę Rzeczypospolitej i innym – powiedział Andrzej Duda.

W imieniu wszystkich Polaków prezydent dziękował za tę służbę dla RP na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i stulecie utworzenia lotnictwa

Pierwsze działania Polskiego Lotnictwa Wojskowego miały miejsce w czasie walk o Lwów w listopadzie 1918 r. Pierwszy lot bojowy wykonał porucznik pilot Stefan Bastyr.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl