fot. PAP/Leszek Szymański

Warszawa: Odbyło się pierwsze robocze spotkanie Rady Programowej Ogólnopolskiej Debaty „Wspólnie dla zdrowia”

W Warszawie odbyło się pierwsze robocze spotkanie Rady Programowej Ogólnopolskiej Debaty „Wspólnie dla zdrowia”. To projekt, w ramach którego prowadzona jest dyskusja różnych środowisk, dotycząca ochrony zdrowia w Polsce. Ma ona wprowadzić służbę zdrowia na nowy poziom.

W ramach Ogólnopolskiej Debaty „Wspólnie dla zdrowia” zaplanowano sześć spotkań w różnych miejscach Polski. Najbliższe odbędzie się 13 czerwca w Warszawie.

W poniedziałek Rada Programowa dyskutowała o sposobach i tematach przeprowadzenia spotkań. Podczas dyskusji o zdrowiu poruszane będą m.in. prawa i obowiązki pacjentów, ogólne zasady funkcjonowania służby zdrowia, przyszłość opieki koordynowanej w naszym kraju, a także kwestie finansowe.

– Chodzi na przykład o pewne prawne rozważania, o usytuowanie pacjenta w systemie ochrony zdrowia, ale usytuowanie także działań prozdrowotnych. Będzie chodziło również o określenie pewnego systemu wartości, którym będziemy się kierować w tworzeniu całej tej strategii. (…) Czego oczekujemy w tym strategicznym spojrzeniu na ochronę zdrowia za pięć, dziesięć, a może więcej lat – powiedział prof. Paweł Górski, przewodniczący Rady Programowej. Rektor UM w Łodzi.

– Nie chcemy dokonywać gwałtownych zmian prowadzących do destabilizacji systemu. Chcemy tylko rozważyć pewne rozwiązania, przeanalizować, zobaczyć, jakie jest dla nich poparcie i po tej rocznej dyskusji zaproponować panu ministrowi pewne tezy czy nawet rekomendacje do zmian – wskazał prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Inicjatywa spotkań w ramach debat „Wspólnie dla zdrowia” jest projektem ponadpolitycznym – mówił prof. Paweł Górski.

– My nie jesteśmy do tego, aby wyręczać ministra w bieżącej działalności. Rada spotyka się po to, żeby stworzyć strategie ochrony zdrowia, niezależną od tego, kto będzie ministrem, kto będzie rządził w Polsce, jaka będzie partia – taka czy inna. Celem naszego spotkania jest stworzenie strategii ochrony zdrowia – zaznaczył prof. Paweł Górski.

Jak dodał przewodniczący Rady Programowej, chodzi o to, aby w nowych warunkach technologicznych, gospodarczych, a przede wszystkim finansowych, powstała wyraźnie inna, lepsza ochrona zdrowia niż ta, jaką mamy obecnie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj