fot.PAP/Mateusz Marek

Niemal 220 mln zł kosztowały MPWiK awarie układu przesyłającego ścieki do „Czajki”

Niemal 220 mln zł kosztowały awarie układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni „Czajka”, do których doszło w sierpniu 2019 i 2020 r. – poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Największe koszty, bo aż 46 mln zł, związane były z demontażem ok. 100 m rur oraz montażem w ich miejsce nowych rur stalowych o tej samej długości.

Z kolei budowa układu tymczasowego z dwoma rurociągami ułożonymi na moście pontonowym wyniosła 44,5 mln zł.

W ocenie Cezarego Jurkiewicza, szefa warszawskich radnych PiS, koszty związane z awariami oczyszczalni „Czajka” mogą być znacznie większe niż te oficjalne.

– Na jednej z sesji, ustami wiceprezydenta Roberta Soszyńskiego, została wypowiedziana twarda diagnoza, że tak naprawdę stanu infrastruktury krytycznej miasta nie znamy, ale wiemy, że jest tragiczna. Oznacza to dla nas, że koszt 220 mln, które dotyczy tylko MPWiK, jest tylko czubkiem góry lodowej. Miasto będzie ponosiło koszty znacznie większe, dlatego że nie jest prowadzona bieżąca działalność, z czego wynikają awarie. Ponadto nie ma rozwiązania ostatecznego z „Czajką”, które jest konieczne i niezbędne – wskazał Cezary Jurkiewicz.

Warszawskie MPWiK zaznaczyło, że wszelkie prace związane z budową nowego układu przesyłowego do oczyszczalni „Czajka” mają zakończyć się w przyszłym roku.

Po tym czasie spółka będzie mogła podsumować całkowite koszty tego przedsięwzięcia.

Więcej informacji można znaleźć [tutaj].

 

TV Trwam News

drukuj