W Warszawie uczczono 90. rocznicę reaktywacji Biblioteki Narodowej

W warszawskim Pałacu Krasińskich odbyły się uroczystości z okazji 90. rocznicy podpisania rozporządzenia reaktywującego Bibliotekę Narodową. Dokonał tego prezydent Ignacy Mościcki 24 lutego 1928 roku.

W obchodach wziął udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda, który w swoim przemówieniu podkreślił, że Biblioteka Narodowa rozwija się dzięki pracy ludzi poświęcających się dla polskiej książki. Wskazał, że jest ona nieocenioną skarbnicą polskiego i europejskiego dorobku intelektualnego.

– Jest oczywiście skarbnicą polskiej literatury, ale nie tylko; jest także skarbnicą polskiej kompozycji muzycznej. Jest niezwykle ważnym elementem państwowotwórczym jako element kulturotwórczy, jako element przechowania, przeniesienia dorobku właśnie kulturalnego, kulturowego, ale przede wszystkim także budowy polskiej tradycji. To tu właśnie można obserwować, jak zmieniał się polski język, kiedy zaczęła tworzyć się rzeczywiście polska literatura – mówił prezydent Andrzej Duda.

W dzisiejszych obchodach wziął udział również wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. W swoim słowie wspomniał o planowanej przebudowie Biblioteki Narodowej. Będzie to unowocześniony gmach, bardziej funkcjonalny i będzie jeszcze lepiej służył czytelnikom – wskazał szef resortu kultury.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl