fot. PAP/Leszek Szymański

W Warszawie otworzono wystawę „Enigma. Zagadka rozwiązana”

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, wziął udział w otwarciu wystawy „Enigma. Zagadka rozwiązana”. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany publiczności eksponat dokumentujący wielki sukces wywiadu II RP – replika niemieckiej Enigmy.

Na wystawie „Enigma. Zagadka rozwiązana” przedstawiono historię pracy polskich kryptologów. Dzięki nim udało się skonstruować maszyny, które rozszyfrowywały niemieckie depesze.

Po wybuchu II wojny światowej wszystkie egzemplarze zostały zniszczone. Enigmę udało się odtworzyć we Francji.

Prof. Piotr Gliński zapowiedział, że replika urządzenia będzie w przyszłości prezentowana w nowym gmachu Muzeum Historii Polski.

– Na zamówienie francuskiego wywiadu – we współpracy z sojusznikami – polscy inżynierowie zbudowali kilka egzemplarzy Enigmy. Jeden z nich, który był własnością Instytutu Piłsudskiego w Londynie, został zakupiony dla nas wszystkich. Będzie on prezentowany w przyszłości w nowym gmachu Muzeum Historii Polski. Już dzisiaj będziemy mogli go oglądać w Kordegardzie – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Wystawa jest prezentowana w Galerii Kordegarda w Warszawie. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Muzeum Historii Polski i Narodowego Centrum Kultury.

Wystawę można oglądać do 28 listopada.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl