W Warszawie odbędzie się spotkanie z ambasadorami kampanii „Wybierz 9 miesięcy bez alkoholu”

W Warszawie odbędzie się dziś spotkanie z ambasadorami kampanii społecznej „Wybierz 9 miesięcy bez alkoholu”. Jej organizatorzy – Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie –zapraszają o godz. 11.00 do Szumiś Cafe  przy ul. Nowolipie 25.

Ambasadorowie kampanii podzielą się świadectwem, a eksperci przekażą ważne informacje, dlaczego należy zachować całkowitą abstynencję w okresie ciąży. Prelekcje wygłosi doktor nauk medycznych Ewa Głuszczak-Idziakowska, neonatolog.

Problem picia alkoholu przez przyszłe matki jest poważny – z badań wynika, że dotyczy 1/3 tej grupy – podkreśla ambasador kampanii „Ciąża bez alkoholu” Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

– Nie chodzi tutaj o upijanie się, o patologiczne spożywanie alkoholu, ale nawet o takie symboliczne wypicie lampki wina. Nie mam żadnych wątpliwości, że nawet taka symboliczna ilość alkoholu może poważnie zaszkodzić dziecku, uszkodzić jego mózg i inne organy. Dlatego tak ważne jest, żeby kobieta w ciąży i jej otoczenie wiedziało, że w tym stanie jakakolwiek ilość alkoholu jest po prostu niewskazana. Celem tej kampanii jest nie tylko zwrócenie uwagi kobiet w ciąży, ale też całego otoczenia. Nie chodzi tu tylko o upominanie, ale o to, żeby stworzyła się kultura, że kiedy kobieta jest w ciąży, to nie proponujemy jej alkoholu, szanujemy ten stan, szanujemy kobietę i jej dziecko – zaznacza Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Data spotkania nie jest przypadkowa – w najbliższą niedzielę przypada Światowy Dzień FAS i Dzień Świadomości FASD, który ma na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży.

FAS, czyli Płodowy Zespół Alkoholowy, stanowi najcięższą formę uszkodzeń wywołanych prenatalną ekspozycją na alkohol. Powoduje on m.in. uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, ale także zaburzenia wzrostu.

Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych, czyli FASD, mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny dziecka.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl