fot. PAP/Paweł Supernak

Na Pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyło się uroczyste zamknięcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność”

Na Pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyło się uroczyste zamknięcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność”. Instytut Pamięci Narodowej uczcił w ten sposób 42. rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Papieża i oddał hołd ludziom „Solidarności” w 1940 roku w rocznicę jej powstania.

Warszawska wystawa przygotowana przez IPN pt. „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność” prezentowana była w ponad 50 miejscach naszego kraju, m.in. w Gdańsku i Gdyni, a także na Śląsku. Jej elementy ukazują historię narodzin NSZZ „Solidarność” oraz sylwetki jej działaczy. [czytaj więcej]

Adam Hlebowicz, dyrektor biura edukacji IPN, mówi, że właśnie tutaj, w Warszawie, św. Jan Paweł II swoją homilią w Zesłanie Ducha Świętego 2 czerwca 1979 r. rzucił iskrę wolności, która zaowocowała rok później powstaniem „Solidarności”.

– Od 28 sierpnia do dzisiaj, do symbolicznej daty – 16 października. Tak sobie to wymyśliliśmy, że do dnia rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II, tego, który stoi na czele pochodu wolnościowego. Tego elementu nie było: Papież kroczący na czele >>Solidarności<< w innych miejscach w Polsce. Na Pl. Piłsudskiego, a w 1979 roku na Pl. Zwycięstwa, kiedy Jan Paweł II był z pierwszą pielgrzymką w Polsce, dał nadzieję, uchylił drzwi wolności. A potem Polacy, robotnicy otworzyli je na oścież – przypomina Adam Hlebowicz.

Warszawska wystawa pt. „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność” składała się z 255 plansz, 510 fotografii i dokumentów. Była to kulminacja ogólnopolskiej wystawy IPN „Tu rodziła się Solidarność”.

W dzisiejszym uroczystym zamknięciu wystawy wzięli udział m.in. twórcy i członkowie „Solidarności” oraz opozycjoniści z lat ’80-tych.

RIRM

drukuj