Kolejny apel o dekomunizację Alei Zasłużonych na Warszawskich Powązkach

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie po raz kolejny apeluje o dekomunizację Alei Zasłużonych na Warszawskich Powązkach.

Kombatanci chcą przeniesienia grobów osób, które zasłużyły się dla poprzedniego systemu. W tej sprawie zwrócili się do prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosława Szarka. Apel jest następstwem nowelizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu.

Dzisiaj obok siebie spoczywają tam bohaterowie najnowszej historii Polski oraz jej zdrajcy – zauważył rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych dr Jerzy Bukowski.

– Sejm jako najwyższa władza ustawodawcza wydał już jednoznaczną decyzję w postaci tej nowelizacji. To również najwyższy czas, aby Powązki Wojskowe, które są narodową nekropolią mająca też ogromny wpływ na wychowanie młodego pokolenia Polaków, (…) zdekomunizowane. Przypomnę, że tam w jednym miejscu – bo nie chodzi tylko o aleję zasłużonych, ale o całe Powązki wojskowe – leżą tacy zdrajcy polskiej racji stanu jak: Julian Marchlewski, Bolesław Bierut, Karol Świerczewski czy Wojciech Jaruzelski, a obok spoczywają bohaterowie Armii Krajowej: spoczywa gen. Tadeusz Bór-Komorowski, gen. Ryszard Kukliński – wskazał dr Jerzy Bukowski.

Ustawę o zakazie propagowania komunizmu Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu. Reguluje ona m.in. kwestie usunięcia z przestrzeni publicznej obiektów gloryfikujących ustrój totalitarny. Chodzi m.in. o pomniki oraz tablice pamiątkowe. Na terenie Polski znajduje się obecnie około 500 obiektów, które będą podlegać przepisom ustawy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl