Precedensowy wyrok sądu ws. pomnika Czterech Śpiących

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ wydał wyrok, w którym umorzył postępowanie w sprawie „znieważenia” radzieckiego pomnika Czterech Śpiących. To przełom w sprawach dotyczących sprzeciwu Polaków wobec reliktów komunizmu. Sprawę opisuje portal wpolityce.pl.

W 2011 roku dwaj 18-letni harcerze napisali na monumencie farbą „czerwona zaraza”. W pierwszej instancji sąd rejonowy umorzył postępowanie, jednak na wniosek prokuratora sprawa trafiła do sądu okręgowego.

Teraz postępowanie zostało umorzone ze względu na małą szkodliwość czynu. Sędzia prowadzący rozprawę stwierdził, że utożsamia się z popełnionym czynem i uznał go za patriotyczny.

Mecenas Krzysztof Wąsowski, który bronił oskarżonych, podkreśla, że jest to wyrok precedensowy, dający nadzieją na zmianę w polskim wymiarze sprawiedliwości.

– Sędzia, który orzekał w tej sprawie i wydawał wyrok, podobnie jak pani sędzia, która za pierwszym razem dokonała umorzenia postępowania, wydaje się, że są to sędziowie na tyle młodzi (około czterdziestoletni), którzy studia prawnicze kończyli po 1989 roku. Odnoszę wrażenie, że to wychowanie prawnicze, gdzie maturę zdawało się po 1989 roku, gdzie historia na wydziałach prawa była uczona mimo wszystko nie w PRL-owskim stylu tylko post PRL-owskim, zaczyna owocować – powiedział mec. Krzysztof Wąsowski.

Wyrok jest nieprawomocny. Mecenas Krzysztof Wąsowski podkreśla jednak, że nie spodziewa się apelacji w tej sprawie.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl