Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji już od nowego roku

Od nowego roku będzie działać komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło już  projekt w tej sprawie.  Będzie ona działała podobnie jak komisja śledcza, ale z wyjątkowymi uprawnieniami.

Gremium będzie nadzwyczajnym organem administracji publicznej. Zyska uprawnienia, m.in. oparte na Kodeksie postępowania administracyjnego. Jeżeli komisja zauważy nieprawidłowości, będzie miała prawo wymierzać wielomilionowe kary, przez co będzie działać znacznie szybciej niż sądy.

Ponadto – jak poinformował wiceminister Patryk Jaki – przy komisji ds. reprywatyzacji  będzie działała rada społeczna opiniująca każdą decyzję. Komisja powstaje w efekcie gigantycznego złodziejstwa i tragedii tysiąca ludzi, które miały miejsce przez ostatnie lata – dodał polityk.

To, co się działo w Warszawie przez lata, nie oszukujmy się, to gigantyczne złodziejstwo, to jest okradanie państwa polskiego. W tym brały udział, między innymi, elity prawnicze, prawdopodobnie, zorganizowane grupy przestępcze i w tle były tragedie, gigantyczne tragedie wielu ludzi. Tysiące osób lądowało na bruk. Słynna sprawa 90-letniego oficera Armii Krajowej, który musiał wylądować w piwnicy. Rozprzestrzenił się proceder „czyścicieli kamienic”, tych, którzy wykorzystywali reprywatyzację. I wydawało się, że w tym wypadku będzie tak jak zwykle, to znaczy nic nie uda się zrobić, polskie państwo przegra. Ale okazuje się, że powstanie komisja weryfikacyjna – powiedział Patryk Jaki.

Komisja zajmie się m.in. „dziką reprywatyzacją”, którą nie zajęła się przez 10 lat Hanna Gronkiewicz-Waltz – powiedział Sebastian Kaleta, rzecznik resortu.

– Przez 10 lat Hanna Gronkiewicz-Waltz, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, nie robiły nic, aby wyjaśniać nieprawidłowości związane z reprywatyzacją w Warszawie. Dzisiaj mówimy jasno, że nie może być tak, że te nieprawidłowości będą wyjaśniały organy, co do których prokuratura sprawdza w setce postępowań to, czy prawidłowo toczyły się postępowania, Reprywatyzacja wymaga tego, by zewnętrzny, niezależny organ podjął te postępowania administracyjne i zweryfikował, czy w prawidłowy sposób dokonywano w Warszawie zwrotów. Mamy nadzieję, że z nowym rokiem ta komisja rozpocznie prace i będzie mogła skutecznie wyjaśnić dziką reprywatyzację – dodał Sebastian Kaleta.

Powołaniem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji jutro zajmie się rząd.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl