Min. Waszczykowski rozpoczyna dziś wizytę w Irlandii

Stosunki dwustronne, sytuacja w Unii Europejskiej w kontekście Brexitu oraz relacje transatlantyckie znajdą się wśród tematów rozpoczynającej się w środę dwudniowej wizyty szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego w Irlandii – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa MSZ Joanna Wajda.

Witold Waszczykowski odwiedzi Dublin po raz pierwszy od objęcia funkcji szefa polskiej dyplomacji. W czwartek spotka się tam m.in. z irlandzkim ministrem spraw zagranicznych i handlu Charlesem Flanaganem oraz ministrem edukacji Richardem Brutonem.

Jak powiedziała PAP Wajda, wśród tematów rozmów prowadzonych przez ministra Waszczykowskiego w Dublinie znajdą się polsko-irlandzka współpraca dwustronna, sytuacja mieszkających tam Polaków, przyszłość UE w kontekście Brexitu, polityka wschodnia, migracje oraz relacje transatlantyckie.

Podczas spotkania z szefem irlandzkiego resortu edukacji minister Waszczykowski może omawiać ponadto m.in. kwestie nauczania języka polskiego oraz szkolnictwa polskiego na wyspie.

Jeszcze w środę szef polskiego MSZ ma się natomiast spotkać z przedstawicielami Polaków mieszkających w Irlandii, w tym największych polonijnych organizacji i stowarzyszeń.

Polacy w Irlandii stanowią największą mniejszość narodową – według różnych szacunków mieszka ich tam od 110 do nawet ok. 150 tys. – a język polski jest najczęściej używanym językiem obcym.

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej z okazji roku działania resortu pod jego kierownictwem Waszczykowski poinformował, że będzie starał się o rozszerzenie sieci polskich konsulatów m.in. Irlandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Od nowego roku zapowiedział też uruchomienie pilotażowego programu telefonicznej pomocy konsularnej dostępnej dla Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich.

Na czwartek, oprócz spotkań z członkami irlandzkiego rządu, zaplanowano m.in. wykład Waszczykowskiego w dublińskim think tanku Institute of International and European Affairs (Instytut Spraw Międzynarodowych i Europejskich, IIEA), zatytułowany „Rola Europy w niepewnym świecie – perspektywa Grupy Wyszehradzkiej”, który stanowić będzie „prezentację na forum irlandzkim priorytetów polskiej polityki zagranicznej” oraz udział w spotkaniu z udziałem byłych ambasadorów Irlandii w Polsce.

„Minister wskaże problemy kontynentu z perspektywy geopolitycznej państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej, będzie mówił o kwestii Brexitu, o relacjach z Wielką Brytanią, o przyszłości Unii i jej wizji z punktu widzenia Polski, a także o polityce bezpieczeństwa” – zapowiedziała rzeczniczka resortu spraw zagranicznych.

Jak dodała, „Tematem wykładu będzie również wzmocnienie pozycji Grupy Wyszehradzkiej w kontekście trwającej polskiej prezydencji”.

Jak podkreśliła Wajda, IIEA jest renomowanym niezależnym think tankiem działającym od 1991 r. pod patronatem prezydenta Irlandii, a w jego komitecie honorowym zasiada m.in. aktualny premier Republiki Enda Kenny.

Podczas drugiego dnia wizyty minister ma ponadto odwiedzić siedzibę Google, gdzie rozmawiać ma m.in. z dyrektorami korporacji na Europę Środkowo-Wschodnią oraz z polskimi pracownikami jej dublińskiego biura.

Polska i Irlandia obchodzą w tym roku czterdziestolecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl