fot. PAP/EPA

W Irlandii trwa pielgrzymka Papieża Franciszka

Ojciec Święty Franciszek rozpoczął w sobotę swoją podróż apostolską w Irlandii. Jest ona związana z trwającym w Dublinie Światowym Spotkaniem Rodzin.

Papieża Franciszka na lotnisku w Dublinie przywitali irlandzcy księża biskupi oraz szef irlandzkiej dyplomacji, wraz ze swoją rodziną. Następnie Ojciec Święty udał się na spotkanie z prezydentem Irlandii w jego rezydencji. Po krótkiej rozmowie z głową państwa, Papież Franciszek pojechał do Zamku Dublińskiego, gdzie spotkał się z władzami kraju, oficjalnymi delegacjami oraz korpusem dyplomatycznym.

W przemówieniu Ojciec Święty podkreślił znaczenie małżeństwa i życia rodzinnego dla przyszłości społeczeństwa.

– Rodzina jest spoiwem społeczeństwa. Jej dobro nie może być uważane za oczywiste, ale musi być promowane i chronione za pomocą wszelkich odpowiednich środków – powiedział Papież.

Ojciec Święty wyraził uznanie dla trwającego w Irlandii od dwudziestu lat pokoju. Podkreślił, że jest on darem Pana Boga.

– Modlę się, aby Irlandia, wsłuchując się w polifonię współczesnej debaty polityczno-społecznej, nie zapomniała żywych melodii orędzia chrześcijańskiego, które wspierały ją w przeszłości i mogły to nadal czynić w przyszłości – zaznaczył Biskup Rzymu.

Na sobotę zaplanowano także spotkanie Ojca Świętego z młodymi małżonkami i z narzeczonymi, przygotowującymi się do sakramentu małżeństwa w Katedrze p.w. Najświętszej Maryi Panny w Dublinie, a także jego odwiedziny w ośrodku dla bezdomnych, prowadzonym przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

Wieczorem Papież weźmie udział w święcie rodzin na stadionie Croke Park. Spotkanie będzie jednym z głównych punktów Światowego Spotkania Rodzin w Irlandii.

– Cieszę się, że przyjeżdża Papież. Myślę, że to wielka zmiana od kilku ostatnich lat, kiedy pojawiały się złe informacje o Kościele. Myślę, że jest to okazja do świętowania – powiedział Kyle O’sullivan, mieszkaniec Dublina.

W spotkaniu z Papieżem będzie uczestniczyć też wielu Polaków żyjących w Irlandii. Wśród nich będzie Pani Ewa.

– Właściwie nie jestem Irlandczykiem, ale jestem katolikiem, więc to dla mnie coś wyjątkowego. Bardzo się cieszę, że go zobaczę – mówiła Ewa Jasiewicz.

Wszystkie punkty pielgrzymki Ojca Świętego do Irlandii transmitują Radio Maryja i Telewizja Trwam.

TV Trwam News/RIRM

drukuj