Cztery siostry zakonne włączone do grona świętych

Papież Franciszek podczas Eucharystii sprawowanej na Placu św. Piotra ogłosił świętymi cztery  siostry zakonne. Kanonizowane zostały: dwie Arabki palestyńskie: Maria Bauardi (karmelitanka bosa) i Maria Alfonsyna Danil Ghattas (założycielka Zgromadzenia Sióstr od Najświętszego Różańca) oraz Włoszka Maria Krystyna Brando (założycielka Zgromadzenia Sióstr Ofiar-Wynagrodzicielek Jezusa Sakramentalnego) i Francuzka Joanna Emilia de Villeneuve  (założycielka Zgromadzenia Sióstr od Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej).

Po prośbie ks. kard. Angelo Amato o włączenie sióstr do grona świętych odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, a następnie Papież Franciszek wygłosił formułę kanonizacyjną:

– Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławione: Joanna Emilia De Villeneuve, Maria Krystyna od Niepokalanego Poczęcia, Maria Alfonsynę Danil Ghattas i Marię od Jezusa Ukrzyżowanego Baoudry  są świętymi i wpisujemy je do katalogu świętych, polecając, aby odbierały one cześć, jako święte w całym Kościele – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Podczas śpiewu psalmu relikwie świętych zostały wniesione na ołtarz.

W homilii Papież Franciszek przypomniał o oddaniu, z jakim nowe święte pełniły posługę niosąc pomoc biednym, chorym, więzionym i wyzyskiwanym.

– Trwanie w Bogu i jego miłości, aby głosić słowem i życiem zmartwychwstanie Jezusa świadcząc jedność między nami i miłość wobec wszystkich – to czyniły cztery ogłoszone dziś święte. Ich jaśniejący wzór jest także wyzwaniem dla naszego życia chrześcijańskiego. Jak ja jestem świadkiem Zmartwychwstałego Chrystusa, jak trwam w Nim, jak trwam w Jego miłości?  Czy jestem zdolny, by w mojej rodzinie, środowisku pracy, mojej wspólnocie rzucać ziarno tej jedności, jaką On nas obdarzył czyniąc nas uczestnikami życia trynitarnego? – mówił Ojciec św.

W rozważaniach przed południową modlitwą Regina Caeli Papież pozdrowił wszystkich przybyłych aby oddać hołd nowym świętym.

– Szczególnie pozdrawiam oficjalne delegacje z Palestyny, Francji, Włoch, Izraela i Jordanii. Z serca pozdrawiam kardynałów, biskupów, kapłanów, jak i duchowe córki tych czterech świętych. Niech przez ich wstawiennictwo Pan udzieli nowego impulsu misyjnego krajom ich pochodzenia. Niech chrześcijanie tych ziem, zainspirowani ich przykładem miłosierdzia, miłości i pojednania, patrzą z nadzieją w przyszłość, kontynuując drogę solidarności i braterskiego współistnienia – powiedział Ojciec św.

Na zakończenie Ojciec św. apelował o modlitwę za naród Burundii, który przeżywa ciężkie chwile. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl