fot. PAP/EPA

Papież zachęcał do wybrania drogi pokory

Do wyboru Bożej drogi pokory, która nie jest możliwa bez upokorzenia, zachęcał Ojciec Święty Franciszek w czasie Mszy Świętej z okazji Niedzieli Palmowej.

Uroczystość Niedzieli Palmowej w Watykanie rozpoczęła procesja na placu Świętego Piotra z palmami i gałązkami oliwnymi. W obchodach uczestniczył Ojciec Święty Franciszek. W homilii Papież podkreślił, że wielki tydzień, który prowadzi nas do Wielkanocy, jest drogą upokorzenia Jezusa. Jest to Boża droga pokory.

– Przemierzając dogłębnie tę drogę, Syn Boży przyjął „postać sługi”. Rzeczywiście, pokora oznacza służbę, oznacza pozostawienie miejsca dla Boga,  rezygnacji z samego siebie,  „ogołocenia się”, jak mówi Pismo. To jest największe upokorzenie – zaznaczył Papież.

Papież Franciszek przypomniał, że istnieje także droga światowości, która jest sprzeczna z drogą Jezusa. Cechuje ją próżność, pycha i sukces.

– Zły duch zaproponował ją także Jezusowi podczas czterdziestu dni na pustyni. Ale Jezus ją bez wahania odrzucił. Wraz z Nim także i my możemy pokonać tę pokusę, nie tylko przy specjalnych okazjach, ale w zwykłych okolicznościach życia – podkreślił Ojciec Święty.

Pomagają w tym również przykłady zwykłych ludzi, którzy w ciszy i ukryciu wyrzekają się samego siebie, aby służyć chorym, samotnym i niepełnosprawnym. Ojciec Święty przypomniał także o losie prześladowanych na świecie chrześcijan, których nazwał współczesnymi męczennikami.

W papieskiej Mszy św. uczestniczyły dziesiątki tysięcy wiernych.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj