Ponad 120 palm w konkursie kurpiowskim

Ponad 120 palm oceniano w niedzielnym 46. konkursie na najpiękniejszą, tradycyjną palmę kurpiowską w Łysych (Mazowieckie). W tym roku najwyższe palmy miały ponad 4 metry wysokości. 

Co roku Niedziela Palmowa to na Kurpiach jeden z najważniejszych elementów tradycji religijnej i kulturowej. Uroczystościom religijnym z procesją z palmami towarzyszy całodzienny festyn, kiermasz i prezentacje.

W ramach obchodów ogłoszono też wyniki 46. konkursu na najpiękniejszą palmę kurpiowską. Do konkursu zgłoszono 130 palm, ale zakwalifikowano 121 palm – powiedziała jurorka i dyrektorka Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel. Najwyższe palmy, których było kilka, miały ponad 4 metry wysokości, a większość była 2,5-3-metrowa.

Nagrody przyznano w trzech kategoriach: indywidualnej, zbiorowej i zespołowej dla szkół podstawowych.

W kategorii indywidualnej przyznano cztery pierwsze miejsca. Nagrodę otrzymała: Halina Bartnicka z Lipnik, Mariola Kuśmierczyk z Ostrołęki, Halina Nosek z Lipnik oraz Maria Zakrzewska z Łysych.

W kategorii zespołowej dla szkół podstawowych pierwsze miejsce ex-aequo zajęły: Szkoła Podstawowa w Łysych oraz Szkoła Podstawowa w Pupkowiźnie. Natomiast w kategorii zbiorowej pierwsze nagrody otrzymały: Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół w Lipnikach, Koło Gospodyń Wiejskich w Lipnikach oraz Technikum Ekonomiczne Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych.

Samsel powiedziała, że cieszy to, iż w konkursie pojawiają się „nowe twarze”, młodsze pokolenia palmiarek, co – jak dodała – pokazuje, że tradycja jest kontynuowana. Mówiła też, że palm jest nieco mniej niż w ubiegłym roku (wtedy zgłoszono 140 palm – PAP), ale – jak podkreśliła – to zbyt mała różnica by mówić o mniejszym zainteresowaniu.

Pierwszy konkurs na palmę kurpiowską odbył się w Łysych w 1969 r. Kurpiowskie palmy są uwite wokół drewnianej tyczki z elementów zielonych – głównie sosnowego igliwia lub brusznicy i bibułowych kwiatów. Mają też charakterystyczny ozdobny czub. Na dużych palmach może być nawet po kilka tysięcy papierowych kwiatów, które twórczynie przygotowują w Wielkim Poście. Kwiaty słyną z precyzji i mistrzostwa wykonania, a ich twórczynie prześcigają się w wymyślnych wzorach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl