Szefowie MSZ Polski i Ukrainy zadeklarowali wspólne działania w celu ochrony polskich miejsc pamięci

„Wspólnie będziemy próbowali zaradzić incydentom skierowanym przeciwko polskim miejscom pamięci na Ukrainie” – zadeklarował szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Pawło Klimkinem.

Szef ukraińskiego MSZ przebywa dziś z jednodniową wizytą w Warszawie. Głównym tematem rozmów jest dialog polsko-ukraiński.

W ostatnich miesiącach na Ukrainie doszło do serii aktów wandalizmu wymierzonych w polskie pomniki i miejsca pamięci. Ostatnio takie incydenty miały miejsce we wsi Huta Pieniacka i w Podkamieniu.

Szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy – jak poinformował na wspólnej konferencji prasowej minister Witold Waszczykowski – rozmawiali m.in. o tym, jak zapobiec dewastacji polskich miejsc pamięci za naszą wschodnią granicą.

– Rozmawialiśmy o wielu bilateralnych kwestiach politycznych, gospodarczych, historycznych i oczywiście o ostatnich wypadkach, jakie miały miejsce na Ukrainie. Uznaliśmy, że wspólnie będziemy próbowali zaradzić tym kwestiom tam, gdzie będzie taka możliwość. Być może wspólnie będziemy tworzyć jakiś system monitoringu, aby nie doprowadzać do incydentów, które zdarzyły się w ostatnich czasach, a wynikają  bądź to z wandalizmu, a być może są aktami politycznej prowokacji. Wspólnie, więc będziemy zastanawiać się i decydować, jak tę sprawę rozwiązać, jak ratować te pomniki polskie, które pozostały na Ukrainie – powiedział minister Waszczykowski.     

Pawło Klimkin powiedział, że władze Ukrainy pracują obecnie nad polepszeniem ochrony i kontroli takich miejsc. Jak wskazał, spuścizna historyczna Polaków jest ważna dla Ukrainy.

Szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy otworzyli dziś pierwsze od ponad trzech lat spotkanie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl