fot. P. Tracz/KPRM

Szydło i Cameron m.in. o bezpieczeństwie Polaków w UK

Premier polski Beata Szydło i premier Wielkiej Brytanii David Cameron rozmawiali w poniedziałek telefonicznie m.in. na temat bezpieczeństwa Polaków w Wielkiej Brytanii – poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

„Do premier B. Szydło zadzwonił premier D. Cameron. Tematem m.in.: bezpieczeństwo Polaków w Wielkiej Brytanii” – napisał na Twitterze rzecznik rządu.

Wcześniej szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski, pytany o ksenofobiczne incydenty wobec Polaków w Wielkiej Brytanii, powiedział na konferencji prasowej, że zwrócił na to uwagę w trakcie rozmowy w Warszawie z brytyjskim ministrem ds. europejskich. Według Waszczykowskiego, brytyjski minister zapowiedział, że władze w tej sprawie podejmą stanowcze kroki.

W niedzielę na budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK), położonego w zachodniej dzielnicy Londynu Hammersmith, namalowano farbą hasła wzywające Polaków do opuszczenia Wielkiej Brytanii. Lokalna policja od soboty bada sprawę ulotek zawierających mowę nienawiści wobec Polaków mieszkających w Cambridgeshire (środkowo-wschodnia Anglia).

„Jesteśmy zszokowani i głęboko zaniepokojeni ostatnimi incydentami ksenofobicznych nadużyć, skierowanymi przeciwko polskiej społeczności i innym migrantom mieszkającym w Wielkiej Brytanii” – głosi poniedziałkowe oświadczenie ambasady RP w Londynie.

Ambasada zapewnia, że jest w kontakcie z odpowiednimi instytucjami, a lokalna policja prowadzi śledztwo w sprawie dwóch najczęściej zgłaszanych przypadków ksenofobicznych ataków.

PAP/RIRM

drukuj