Rosja: Zjazd rządzącej Jednej Rosji z udziałem Putina

Na zjeździe rządzącej Jednej Rosji prezydent Władimir Putin nazwał tę partię największą wiodącą siłą polityczną kraju. Premier Dmitrij Miediewiew zaproponował jako kandydatów do Dumy przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa i prokurator Krymu Natalię Pokłonską.

Jedna Rosja kończy w poniedziałek drugi etap przedwyborczego zjazdu, poprzedzającego wrześniowe wybory do niższej izby parlamentu Rosji. Miedwiediew, który jest szefem partii, zaproponował włączenie na listy wyborcze również m.in. mera Moskwy Siergieja Sobianina i wiceszefa administracji prezydenta Wiaczesława Wołodina. Jak zauważa radio Echo Moskwy, nawet w razie zdobycia mandatu kandydaci mogą z niego zrezygnować; według źródła w administracji prezydenta Wołodin, który był w przeszłości deputowanym, nie zamierza przejść do parlamentu.

W zjeździe Jednej Rosji po raz pierwszy od czterech lat wziął udział Putin. Po raz ostatni uczestniczył on w zjeździe w 2012 roku; ustąpił wówczas ze stanowiska szefa partii, a zastąpił go Miedwiediew. W swym wystąpieniu Putin przypomniał, że sam inicjował i tworzył partię przed 15 laty. Określił Jedną Rosję jako poważną, silną, masową, wpływową siłę polityczną.

– U podstaw polityki i ideologii Jednej Rosji leży szacunek dla tradycji, kultury i historii” Rosji, głębokie zrozumienie interesów narodowych kraju, przywiązanie do patriotyzmu, jedności narodowej – podkreślił Władimir Putin.

Na kończącym się w poniedziałek drugim etapie przedwyborczego zjazdu Jedna Rosja przyjmie program wyborczy, przygotowany wspólnie z rządem. Miedwiediew określił go w poniedziałek jako strategię rozwoju kraju na najbliższych pięć lat. Podstawą programu są tzw. dekrety majowe, podpisane przez Putina po objęciu urzędu prezydenta w 2012 roku. Są to zalecenia polityki państwowej w różnych obszarach na lata 2012-20.

Wśród zagranicznych gości na zjeździe Jednej Rosji jest były prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow, w latach 1997-2001 lider bułgarskiej partii socjalistycznej. Szefem państwa Pyrwanow był w latach 2001-11; jako jedyny prezydent po 1989 r. miał teczkę agenta komunistycznej bezpieki. Po podaniu tego faktu do wiadomości zachował jednak stanowisko, gdyż bułgarska ustawa lustracyjna nie przewidywała zakazu pełnienia funkcji publicznych po ujawnieniu faktu współpracy.

Tegoroczne wybory do Dumy odbędą się 18 września według systemu mieszanego – 225 deputowanych zostanie wyłonionych z list partyjnych, a kolejnych 225 w okręgach jednomandatowych. Jedna Rosja jest u władzy od 12 lat.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl